View Single Post
  #17  
Vechi 26.01.2010, 11:53:41
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Nu cred ca este lipsit de interes subiectul,personal am observat ca nu se vorbeste cu usurinta despre anumite trairi de teama ca se pierde darul.Prin "96 am vorbit cu cineva care a practicat aceasta rugaciune si mi-a spus ca initial i-a fost foarte greu,simtea ca se sufoca,iar dupa aprox.trei luni a ramas surprins cand s-a trezit intr-o dimineta rugandu-se din "reflex".Subiectul este foarte interesant,tinand seama ca cel ce are parte de aceasta rugaciune,practic gandeste la doua lucruri in acelasi timp.Ma intreb totusi cum putea face aceast doamna 3000 de rugaciuni stiind ca rugaciunea se face pe inspiratie-expiratie si presupunand ca respiram odata pe secunda(desi nu este adevarat) ar fi avut nevoie de 50 de ore...Mari sunt lucrurile Domnului! Daca este cineva care a practicat si poate indruma eu ma inscriu pe lista celor interesati.
Rugaciunea poate dura intre 3 si 4 secunde...Trei ore inseamna 10.800 secunde/3.5 inseamna 3085 rugaciuni....

Aceasta este rugaciunea cu care se mantuiesc calugarii,si dintre mireni cei care au hotararea sa mearga pe drumul asta...

E o rugaciune in care ne putem pastra mintea intru Hristos,si ne putem dezvolta duhovniceste,pe cand la rugaciunile obisnuite ni se imprastie mintea si de multe ori nu sporim..

Asta nu inseamna ca trebuie lasata pravila obisnuita de rugaciune ,ci la ea sa se adauge Rugaciunea lui Iisus....
Cred ca multi se multumesc sa o spuna in afara casei,pe drum sau la servici,e bine si asta,
dar adevaratele roade se ivesc daca ne straduim cu ea in liniste acasa...

De obicei,daca ar fi cineva care sa o practice cu adevarat,poate nu ar dezvalui asta,dar sper si eu ca din micile nostre experiente sa impartasim ceva celorlalti,pentru ajutor si imbogatire duhovniceasca...

Daca ai ravna sa mergi pe drumul asta,sper ca te va ajutaDomnul si iti va oferi prilejul sa incepi...
Reply With Quote