Subiect: Salvati Romania!
View Single Post
  #212  
Vechi 28.01.2010, 13:46:37
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Omubun

Poate eu gresesc insa cum vad lucrurile arata asa:

In vremea cand eram eu foarte tanar si am descoperit (adaug: daca nu se intampla, poate n-as mai fi trait) ortodoxia, era asa clar trasat in societate cine erau "baietii buni" si cine erau "baietii rai" ca aproape nu existau discutii. Steinhardt a fost botezat "interconfesional" in puscarie, de un ortodox si un grecocatolic. Pastorul Wurmbrand a ramas luteran in inchisoare si a murit ortodox deunazi. Au fost atatea ridicari si caderi incat stiau toti un lucru: e razboi, e unul nemilos, nu e timp de palavrageala. Stiau si spuneau toti ca uciderea in inchisoare te face "cel mai" crestin, ca asta depaseste orice problema confesionala pentru ca nu poate nimeni sa urce la Hristos si sa spuna "da-l jos pe talharul de-a dreapta de langa Tine ca nu spune Crezul cum ne place noua". Parintele Cleopa a spus formidabil de bine ca nu exista un singur fel de marturisire, concordant cu ce spune Apostolul Ioan: sunt trei care marturisesc pe pamant: duhul (dreapta credinta), apa (ritualul) si sangele (martiriul) si acesti trei una sunt (si adaug eu: risc infricosator isi asuma cine judeca pe aproapele incercand sa desparta una de alta). Nu voi continua acum ca nu e vorba direct de asta.

In vremurile noi, neexistand un dusman comun, vizibil, mare, constrangator, multi oameni zelosi simt ca ar face ceva bun pentru marturisirea dreptei credinte dar nu exista o tinta. E vremea unei tinte mai interiorizate, cred eu, si a maximului discernamant inainte de a pune degetul si a zice "priviti, dusmanul". Asta e tot. Nu s-a schimbat ortodoxia. S-a schimbat razboiul. E bine ca exista zel sa discernem ce si cum. Ar fi mult mai rau sa nu mai existe.

Exprimarile mele... pai, frate eu sunt medic si acum lucrez pe ambulanta. Sunt obisnuit sa tip, sa vorbesc autoritar, sa dau ordine, sa n-am pe nimeni deasupra mea ca sef cand sunt in exercitiul functiunii (afara de sefii care nu se vad, hehe). N-am zis ca-s sfant. Abia daca as incepe sa ma comport ca si cum as fi, dati-ma afara de aici pana nu iese ceva mai rau :)

Last edited by inorog; 28.01.2010 at 13:54:14.
Reply With Quote