View Single Post
  #16  
Vechi 31.01.2010, 22:35:14
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dupa cum s-a vazut si din postarea lui inorog,fericirile se adreseaza tuturor.
Citind ce a-ti scris toti am avut revelatia si mai mult ,ca de fapt Iisus se adreseaza tuturor.
El pune la dreapta Sa,la judecata,pe cei ce au dat sa manance ,au imbracat,au milostovit pe aproapele lor.Cine a facut aceasta si a avut o inima curata,se va mantui,din orice neam ar fi.
La fel cu pilda samariteanului milostiv,cine face asemenea lui se va mantui din orice neam ar fi.
La fel cel ce nu judeca pe aproapele,cel ce iubeste pe vrasmasi si in general oricine isi iubeste aproapele.
Dar unele invataturi sunt deasupra firii si tin de desavarsire :sa iti iubesti vrasmasul,sa nu poftesti macar femeia,sa intorci obrazul.Aceste lucruri ei nu le-au auzit in nici una din culturi,caci de aia doar Hristos este desavarsit,dintre toti profetii.Dar si acestea nu le pot face la crestini ,decat cei foarte imbunatatiti
Deci toti vor fi judecati dupa Evanghelie,aratand ca aceasta este chiar in sufletul omului.
Care au auzit explicit cuvantul ei,vor fi judecati dupa acest cuvant,care nu l-au auzit,dupa inima lor.Si de fapt,si primii,tot dupa inima lor vor fi judecati,caci de acolo pleaca totul.
Dar la ce mai serveste Ortodoxia,s-ar putea intreba?
Este ajutorul care iti este dat,si nu un criteriu de judecata.Stiind ca noi singuri vom respecta cu greu poruncile Sale,ne-a dat acest ajutor,prin Duhul Sfant coborat pentru mangaiere si desavarsire .Pentru acest har noi trebuie sa facem putin ,si prin el,sa primim mult. Dar mult ni se va si cere,pe masura harului ce ne-a fost dat.
Asa ca sa nu ii plangem pe cei carora li s-a dat mai putin,ci sa fim noi atenti sa profitam de acest har si sa il vestim si lor.


Cum sa-l vestim, Iustin? Cum? Spune-mi si mie. As avea mare nevoie de un sfat. Cum sa-l fac sa vada adevarul? Sau mai bine zis: cum sa-l fac sa ma asculte? Pentru ca nici nu sunt bagata in seama... Cuvintele mele despre ortodoxie ii provoaca doar mila si dezgust... Iarta-l Doamne, ca nu stie ce face
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote