View Single Post
  #3  
Vechi 01.02.2010, 20:45:37
cristianvisan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit exact ce ma temeam..

inteleg ca nu iei in calcul ca slujim satanei.. io vad in mine asta ,asa am ajuns sa dezvolt aceasta idee, apoi studiind cum ai spus Sfantii renumiti pentru smerenia lor caci toti atat de rai s-au vazut si nu vad vreo minciuna adica aici nu e ca e vorba de o comparatie cu Dumnezeu fata de care ei sunt murdari, in alta parte pe topicul despre vedenii o femeie mi-a raspuns magistral! iata citatul:

"Un lucru am de spus.. nu stiu cum or fi altii insa ma regasesc in cuvintele tale, e un lucru care ma bantuie si la spovedit, si cand sunt singura: o anume _rezistenta_ interioara, foarte discreta insa si neclintita, un refuz inefabil si o imensa frica de a cere pe bune darul Duhului Sfant, pentru ca in sinea mea nu stiu cum ma va schimba Acela si ce va fi putand scoate din mine. O particica din mine, ultimul graunte, se opune, nu vrea, ar amana, ar vrea sa treaca nevazut. Si din cauza grauntelui astuia am impresia ca orice rugaciune as spune sau citesc sunt de fapt mincinoasa si ca iesita dintre sinapsele si de pe buzele mele, mi-aduce osanda tocmai pentru ca sunt constienta si tot degeaba, nu o sa pot spune ca n-am stiut, cum n-am stiut, am stiut si n-am vrut. Nici macar nu sunt sigura ca vreau sa vreau. Jale. "

lareine, esti pe cale, andreicozia nu m-a inteles dar tu da.. el a inteles exact contrariul.. eu fericesc pe cine este asa, nu conteaza ce pacate ai andrei in fata lui Dumnezeu si revin cu favoritul meu Cuviosul Pisie Aghioritul" cel mai inalt lucru pentru Hristos este sa-ti vezi pacatosenia"

,nu condamn decat daca vrei sa extragi fraze din context .. Cuviosul Paisie Aghioritul spune asa.. "omul cand isi da seama cat e de pacatos daca se smereste se mantuieste ,iar daca se sminteste ca nu vrea sa accepte adevarul cade in deznadejde si ramane la indemana diavolului"

mai citeste odata ce am scris, fara suparare , fara deznadejde ca nu a pus nimeni reflectorul pe pacatele aproapelui.. vorbim despre "iesirea din pacat" sau din inselare.. atat!
Reply With Quote