View Single Post
  #92  
Vechi 04.02.2010, 17:20:36
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ai vizionat filmul The Dutchess??? Mie sincer mi s-a strans sufletul cand am vazut prin ce au putut trece unele femei...maritate de la varste fragede, cu "omul" nepotrivit din toate punctele de vedere. La sfarsit chiar am plans, pentru faptul ca eu cred ca nimeni in viata asta nu merita sa fie tratat altfel decat considera el de cuviinta de cei din jurul lui, si asta pentru ca fiecare suflet are corzile lui sensibile, limitele lui...peste care nu e corect si normal sa se treaca.

Eu cred ca femeile saracele pur si simplu s-au unit la un moment dat, fara sa stie cum, dar stiind ca nu e normal sa suporti tratamentul nepotrivit al unor barbati demni de mila....si mai seci decat o curmala .

Eu una nu stiu ce as fi facut sa dau peste un asemenea om, pentru care pur si simplu sa nu conteze ca sufar, sau ca nu sunt de acord cu ceva...si nu mi se pare normal sub nicio forma sa provoci un om sistematic la suferinta. Oamenii de genul asta ar trebui sa fie educati cumva, eu chiar as inventa legi severe pentru barbatii care isi trateaza sotia inuman...asta insemnand absolut orice ar fi impotriva conceptiilor ei de viata.
Din pacate nu am apucat sa-l vad, desi imi propusesem... Si " Memoriile unei gheise" mi-a placut foarte mult, daca l-ai vazut.
Oricum, am avut parte de destule "telenovele" de acest gen in familie, astfel incat sa fiu convinsa ca anumite compromisuri chiar nu pot face si ca nu am de gand sa perpetuez la nesfarsit anumite tipare gresite de gandire. :)
Si eu cred la fel, nu este atat un fenomen provocat ( poate o avea si mass-media o anumita influienta in constientizare), cat mai degraba o evolutie fireasca a unor probleme care s-au tot perpetuat de-a lungul timpului si care au ajuns la o limita.
Astfel de legi as inventa si eu pt aceia care isi trateaza sotia si copiii inuman.
Reply With Quote