View Single Post
  #8  
Vechi 08.02.2010, 20:00:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu stiu ca femeile insarcinate nu este nevoie sa sa tina post.

Cand esti insarcinata ai alte nevoi, corpul are nevoie de anumite substante care se gasesc mai greu numai din legume (calciu din lactate, fier, parca, din carne si peste etc). Daca nu le iei din hrana, copilul le ia din organismul mamei slabindu-l si provocandu-i chiar dereglari (carii, slabirea oaselor, anemie etc). Nu de asta are nevoie o femeie insarcinata, si dupa aia, una care trebuie sa se ocupe de un bebelus - si in general!

Cineva zicea de vegetariene. Pai ele sunt nevoite in timpul sarcinii sa faca o adevarata goana dupa substantele necesare, sa calculeze mereu - ce post mai e asta? sa stai si cu frica in san, in plus, ca iti dezechilibrezi organismul..

Plus ca in timpul sarcinii ai si nevoi - simti nevoia neaparat de o anumita mancare, nu poti sa stai nemancata multe ore etc.

In orice caz, eu nu am auzit in jurul meu sa recomande vreun duhovnic postul in timpul sarcinii si alaptatului.

Si eu sunt insarcinata si imi lipseste postul. O sa incerc sa renunt la ceva inutil, la ciocolata sau altele de acest gen. Poate daca nu putem tine post de mancare putem sa incercam sa ne dam seama de partea duhovniceasca, cea mai importanta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote