View Single Post
  #18  
Vechi 13.02.2010, 22:56:13
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kelly Vezi mesajul
"Fara de Mine nu puteti face nimic si orice veti cere de la Tatal intru numele Meu Eu voi face"
De cateva zile, ma gandesc ce vrea sa insemne "orice"-ul acesta...
Ca toata lumea in cererile mele, care de altfel mi se par normale, atunci cand nu sunt indeplinite, incep sa ma gandesc de ce oare nu se intampla? Mi-am zis ca poate in rugaciunile mele nu exista destula credinta, nu sunt spuse cu destula evlavie, sau poate ca nu-mi sunt de folos, sau poate ca nu e momentul, ca trebuie sa ma rog in continuare, dar atunci cum si pana cand?
Si atunci iar ma obsedeaza "orice", adica "totul", sau cel putin asta este semnificatia pe care stiu c-o are acest cuvant... conform dex-ului insemnand: "indiferent ce, tot ce vrea cineva, orisice"
Pe urma ma gandesc, si daca-mi da acest "orice" pe care il doresc cu orice pret, sunt in stare sa ma descurc cu el?
Intrebarile nasc intotdeauna intrebari, din ce in ce mai multe...

Dumnezeu poate sa faca totul dar nu implineste cererea noastra din diferite motive: fie asteapta mai multa staruinta in rugaciune, adica sa Il convingi pe Dumnezeu ca doresti acel lucru, fie rugaciunea noastra e facuta fara evlavie, fara incredere sau ca un pact cu Dumnezeu(eu ma rog Tu trebuie sa imi dai), fie ceea ce cerem nu este bun pentru noi si Dumnezeu stiind acest lucru ne fereste neindeplinindu-ne cererea insa nicio rugaciune nu ramane neascultata de Dumnezeu! Tu roaga-te si cere voia lui Dumnezeu desi uneori ne este greu sa facem asta!
Daca Dumnezeu nu iti implineste cererea fii convinsa ca nu iti va ramane dator, iti va darui altceva mai bun!
Reply With Quote