View Single Post
  #24  
Vechi 18.02.2010, 09:14:22
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
1. Sistemul de homeschooling nu cred ca vine din dragoste pentru copii, ci din egoismul parintelui.
Posibil sa ai dreptate... dar am impresia ca in imaginatia fiecaruia homeschooling e vazut altfel.
De exemplu mie daca imi spui "scoala" asta presupune invatat, adica nu stat la povesti cu colegii. Si apoi, daca calculez timpul cat il are la dispozitie pentru a interactiona cu colegii la scoala, sa zicem cei din clasele medii care au mai multe ore pe zi: 7 ore cu pauze de 10 minute intre ele -> 60 minute pauze + aprox 10 .. 15 minute inainte de inceperea orelor si tot atat la terminarea lor = aprox. 2 ore. Mie imi pare putin... Cu aceste 2 ore sau fara diferenta nu e semnificativa. Decat cu aceste 2 ore dar studiu de calitate sub medie(ma refer la treaba cu manualele alternative si altele asemenea), mai bine fara aceste ore si pregatire buna.
Pe langa asta, spre exemplu orasul unde locuiesc eu are numai 5000 de locuitori, iar un nivel cuprinde aproape toti copii din oras. Deci in clasa a 6-a sa zicem, sunt toti copii de varsta respectiva, care sunt de fapt si copii vecinilor cu care copilul meu se intalneste in orele de joaca. 2 ore in plus nu cred ca vor face diferenta....

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
2. Ceea ce uita multi e ca tinerii si copii au nevoie, pentru o dezvoltare normala, de interactiune sociala NESUPERVIZATA cu altii de varsta similara.
Eu inteleg, si sunt total de acord, daca te referi la problema sectarilor care intr-adevar se inchid ca in acvariu, intr-un cerc foarte restrans, si da, sunt ca securitatea atunci cand supravegheaza copii fie studiu sau joaca. Ori, in orele de studiu e clar ca trebuie supervizat iar la joaca sau timpul liber e... LIBER. Eu nu vad rolul educatiei acasa ca pe o supraveghere, ci strict din punctul de vedere al pregatirii morale si profesionale.
Reply With Quote