Citat:
Īn prealabil postat de Traditie1
Si īn realitate se poate ca un lucru sa apara din vid?
|
Da, in acest tip de vid
http://en.wikipedia.org/wiki/False_vacuum
Citat:
Īn prealabil postat de Traditie1
Notiunile de a fi si a nu fi se aplica numai lucrurilor create, care nu reprezinta adevarata existenta, cea necreata, infinit superioara creaturilor.
Conceptul de Dumnezeu reprezinta un tip de fiinta care are cauza īn Sine īnsusi. Nu acelasi lucru se poate spune despre materie, din punct de vedere stiintific sau filozofic.
Pentru ca orice lucru trebuie sa aiba o cauza, cu exceptia lui Dumnezeu.
|
Vorbe, vorbe, vorbe
Citat:
Īn prealabil postat de Traditie1
Ceva macar de complexitatea unei celule.
|
Nu stiu, insa probabilitatea nu e zero
Citat:
Īn prealabil postat de Traditie1
Te-am īntrebat cum a aparut constiinta, nu daca exista sau nu. Una e sa spui ca materia s-a organizat (si asta e tras de par dar cu aceasta ocazie admitem asta) extrem de complex si alta e sa spui ca materia a īnceput sa fie constienta de sine īnsasi.
|
Studiaza animalele si ai sa vezi cum a aparut. Constiinta de sine au, intr-o anumita masura, si animalele.
Citat:
Īn prealabil postat de Traditie1
Asta e o prejudecata, rugaciunea e o forma de cunoastere care nu intra īn aceasta categorie.
|
Da un exemplu de rezultat verificabil al rugaciunii, de rezultat verificabil al acestui tip de cunoastere, si te cred.