Subiect: calugaria
View Single Post
  #15  
Vechi 25.02.2010, 18:42:25
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In cazul asta eu unul nu mai inteleg nimic.
Ce rugaciune poate fi mai bineprimita la o minastire decit "rugaciunea" cresterii unui copilas al strazii sau "Rugaciunea" acordarii de azil pentru o femeie disperata cu un copil dupa ea.

Oare nu la asta facea referire Hristos prin iubirea aproapelui?

Sincer stau citeodata si nu-mi vine sa cred cum intr-o tara cu 85% ortodocsi adepti ai "iubirii aproapelui" implicati intr-o polemica CONTINUA in jurul acestui subiect, pot accepta situatia de a mai avea copii care trag aurolac pe gura si traiesc in canale.

Pina si-n saracia aia lucie din Tibet , nu ai sa vezi tipenie de copil aiurea pe strazi. Toti sunt implicati in cresterea sufletului! ! !

Este incredibil cum nu putem forta minastirile sa puna mina si sa-i primeasca pe absolut toti si sa-i creasca sub acoperamintul Maicii Domnului!
Cumva ar trebui fortati de catre BOR sa faca acest pas!
Eu unul sunt satul de pangare pline de carticele care mai de care mai duhovnicesti si de polemica citite cu fete prelungi, in timp ce copiii strazii dorm prin santuri
de la ideal la practic e cale lunga.daca s-ar lua copii de pe strazi si dusi la manastiri ar veni fuguta protectia copilului sa vada daca au conditii iar daca nu ar lua masuri punitive ca au scopuri ascunse ori nu respecta drepturile copilului.ei nu fac nimic nici pe altii nu lasa .vezi piedicile preotului din prahova la valea mare.si asa sunt destui care stau ca la hotel pe acolo pe masa si cazare gratis fARa munca multa .putini sunt cei ce aleg calugaria ca o contemplare si chemare din credinta adanca
Reply With Quote