View Single Post
  #9  
Vechi 25.02.2010, 21:41:20
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Smile Ce spui ca nu am fost luminati de-a lungul istoriei?!?

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Deci si Hitler tot de la Dumnezeu! Si Ceausescu la fel... Nu vreau sa polemizam, oricum,ne meritam soarta, asta e sigur. Daca am fi fost mai luminati in decursul istoriei, nu ajungeam in acest punct. Dar sa ii dam Cezarului ce e al Cezarului....
De-a lungul istoriei noastre am fost extrem de luminati dar e pacat ca nu au fost luminati si ceilalti din comunitatea Europeana...; daca ai fi invatat bine Istoria Romaniei ai fi inteles cat s-a chinuit Stefan cel Mare sa lege o alianta cu Papalitatea si sa capete ajutor militar impotriva tuturor invadatorilor, fie ei turci, tatari sau altii ...; ai fi stiut ca Mihai Viteazu' a murit de mana lui Batory si a incercat si el sa incheie o alianta cu ungurii ca sa pprimeasca ajutor militar sa stavileasca invaziile turcesti pe teritoriul Valahiei ...; au avut succes amandoi domnitorii Romani ??? aud....???????? NU, din contra , numai uneltiri si razbunari de prost gust si poti sa-i consideri pe cei din Vestul Europei mai luminati decat noi, Romanii??? cum , daca nu au inteles ca trebuie sa contribuie si ei cu ceva la mentinerea Crestinatatii din Europa, la mentinerea la distanta a dusmanilor Europei ...; norocul lor , ca stim cu totii cateodata prostii sunt cei care au noroc in viata...a fost ca noi am fost foarte tari pe pozitiile de aparare aici in Carpati , ca daca eram slabi ..si neluminati cum afirmi tu, aia din vest ar fi citit Coranul Duminica in locul Bibliei si s-ar fi inchinat in moschee la Mahomed si nu in biserici crestine la Bunul Dumnezeu si Isus Cristos ! asta asa pentru cultura ta generala...sunt mandra ca sunt Romanca si ceea ce ti-am scris tie aici le-am spus-o verbal chiar alora din vest , de aici, fara menajamente si fara mila...( si nu le-a placut deloc dar nu avut nici un fel de comentariu de facut pentru ca stiau din start ca nu aveau dreptate oricum ar fi incercat sa motiveze lipsa lor de desteptaciune ca secole la rand nu au vrut sa ne dea nici o mana de ajutor in apararea Europei si aceeasi soarta au avut-o si Grecii si Sarbii si Albanezii si Macedoneeni, Bulgarii, toti au cazut pana la urma prada turcilor din cauza indaratniciei Vestului si acum se intreaba de ce or fi tarile astea atat de inapoiate ....oare de ce ??? ...e prea mult tupeu in intrebarea asta si raspunsul e simplu ...doar ca ei il ignora ca ii implica si pe ei ca vinovati directi ) sa stie si ei de ce mai exista ca natii in ziua de azi...ca stramosii nostri s-au jertfit si pentru ei ! Va place sau nu, asta e adevarul si nimeni nu il mai poate schimba ...e scris in Ceruri cu sange !!!iti urez toate cele bune si succes la invatat Istorie...
Reply With Quote