View Single Post
  #15  
Vechi 28.02.2010, 17:54:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Constat cu mirare că aceleași ciudățenii moderniste pe care le întâlnesc pe forumurile catolice le întâlnesc și pe forumurile ortodoxe. Astfel de fraze arată îndepărtare de tradiția dintotdeauna a Bisericii. Bineînțeles că Dumnezeu este cel Care pedepsește. Bineînțeles că pedeapsa Sa vine în urma păcatelor noastre, că nu e nedrept să pedepsească pe degeaba. Să nu confundăm pedeapsa și suferința cu răul. Pedeapsa este consecința păcatelor, dar nu vine automat după cum cred adepții Karmei-Yoga, ci e hotărâtă de Dumnezeu. El a făcut Potopul, El a ras Sodoma și Gomora, el i-a făcut pilaf pe amaleciți. Tot el va distruge Creația Sa și va da lumii chip cu totul nou.
Nu cred ca am incercat sa surprind doctrina catolica modernista, cred ca esti mult mai aproape de ea prin ceea ce ai spus. Vorbesti despre un Dumnezeu al evului mediu in care daca era jignit sau suparat se manifesta manios sau astepta satisfactia pentru ca sa acorde iertarea. Sa nu confundam pedagogia lui Dumnezeu in Vechiul Testament cu cea a Noului Testament. Iertare daca am suparat.
Reply With Quote