View Single Post
  #13  
Vechi 03.03.2010, 20:34:24
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit situatie asemanatoare

Citat:
În prealabil postat de flyaway9112002 Vezi mesajul
Buna tuturor,

incerc si eu sa tin postul Pastelui si am o problema:stiu ca nu este bine sa incepi sa zici la toata lumea ca tii post,e dovada de mandrie,postul trebuie facut pentru tine,si imi place asa,dar exista o situatie in care nu stiu cum sa actionez,si parca tocmai de aia imi tot iese in cale.La lucru e ziua cuiva si aduce tot felul (prajituri, salate,nimic din ce pot eu manca) si,cum e traditia,ne cheama pe toti in "bucatarie",il felicitam,si apoi fiecare incepe sa se serveasca cu ceva.La care eu nimic...si vine intrebarea : "tu de ce nu te servesti?" si ochii tuturor sunt pe mine.Ei bine,eu ce sa zic?Situatie e de 2 ori mai complicata pt ca lucrez in strainatate,aici majoritatea sunt catolici (mai mult dupa nume,ca religia nu e tocmai o prioritate) si ideea de post le e cam straina.Odata am plecat pur si simplu inainte sa apuce careva sa ma intrebe ceva....si m-am simtit tare urat,ca am fost de-a dreptul nepoliticoasa.
Mai e si situatia in care merg la parintii prietenului,care se dau peste cap sa faca 11 feluri de bunataturi,ca deh,vin copiii in vizita, si din nou...aceeasi dilema,si din nou,acelasi sentiment de a fi nepoliticoasa ca nu mananc.Un sfat,orice, m-ar ajuta !

Multumesc!
In postul Craciunului m-am pomenit in mijlocul unui grup de romani care faceau cirnati si la urma au prajit sa vada cum au iesit si mai aveau si alte mancaruri la care am fost invitata la masa, acum ce sa fac eu care posteam si ei nu stiau, am hotarit sa manic sa nu fiu luata la misto caci asa fac ei (cei din grupul cu pricina.)In timpul cind mancam ma tot rugam si seara m-am rugat la Dumnezeu sa ma ierte si a doua zi mi-am continuat postul, bineiteles ca m-am si spovedit.Dumnezeu le stie pe toate.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote