View Single Post
  #18  
Vechi 09.03.2010, 18:23:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
In alte subiecte nu sunt de acord cu tine, dar aici iti impartasesc reticenta. Ar trebui sa ne raspunda admin-ul forumului ce si-a propus : forumul sa fie pentru discutii intre crestini ortodocsi (asa cum se numeste de fapt si cum multi cred la inceput) sau pentru discutii intre orice fel de persoane despre credinta. Insa e absurda o discutie intre un credincios si un ateu despre credinta. S-a vazut in multe topicuri unde s-a ajuns...Putem vorbi intre noi despre fotbal, masini, vremea de afara etc dar nu despre credinta...ca n-avem ce. E un nonsens.

Evident, o sa sara multi user-i ca asta-i habotnicie, autolimitare etc. Sunt mai sus argumente foarte "dragalase" prin care se confunda iubirea cu noul concept necrestin de toleranta. Putini inteleg ca daca tu nu-ti aperi casa, n-are cine s-o faca.
Intr-adevar, ceea ce marchezi tu acum (si eu am ceiasi observatie si parere)adica discordanta dintre numele siteului si practica propriuzisa tolerata de administrator prin care se accepta postarea parerilor ,, altor religionari" confirma realitatea ca inafara de nonsensul propriu-zis al circumstantei permite vehicularea invataturilor dintre cele mai contrare ortodoxiei facind astfel un deserviciu clar dogmaticii si cultului practic ortodox dar mai ales uzerilor neofiti inca neiradacinati in dreapta invatatura . Eu insumi am semnalat aceasta administratorului dar spre surprinderea mea , ca si acum probabil, reactia lui a fost exact contrara .

In concluzie , ce legatura are un siteu declarat ca fiind ortodox cu ceilalti ,, religionari" si ce interese slujeste defapt el ?? Este un siteu de promovare si sustinere a ortodoxiei sau sub masca ortodoxiei se slujeste altceva ?

Este cineva in stare sa dea un raspuns solid, valabil si coerent ?
Reply With Quote