View Single Post
  #3  
Vechi 17.03.2010, 15:15:10
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

intr-adevar, numai Bunul Dumnezeu stie ce-a fost in mintea batranei de-a facut un asa gest, dar cum oamenii sunt cum sunt, e ceva la care te poti astepta sa se intample.
adica, eu am intalnit de mai multe ori cand ma duceam spre scoala in generala un barbat care avea de la genunchi in jos, care era acoperit cu pungi si infasurat foarte bine, legat cu sfoara, ma rog. si cand urca in tramvai, isi tarsaia picioarele, cersea, apoi cand cobora mergea ca un om normal. sau mai stiam un barbat (care se vedea ca are probleme ca-i lipsea un picior) care cersea pe la masini, cand se punea stop la semafor, ma rog si banii pe care-i strangea ii dadea unui tip care a venit, i-a zis ceva, i-a luat banii si barbatul s-a dus sa cerseasca in continuare. sau copii care-s pusi de parinti sau alte persoane, fortati practic sa cerseasca de la o varsta mica. nu pot sa uit ce-am facut...
nu zice nimeni sa nu dai; da, faci o fapta buna ca dai (indiferent ca-i 10 bani, 50 de bani, 1 leu sau 10 lei, conteaza pentru orice om care cerseste), dar pentru ca sunt atatia care te mint pe fata si se prefac, nu se mai merita sa mai dai :|
a fost un articol acum 2,3 ani parca de spuneau cat castiga un cersetor pe an; mai mult decat un salariat sau ceva de genul asta; nu mai tin minte si cand am citit atunci, mi-am pus urmatoarea intrebarea: daca ne trezim ca maine, poimaine o sa ceara impozit sau taxa si cersetorilor? ar fi prea culmea si asta :)) da ma rog.
oricum, ce-a facut batranica aia nu a fost corect; chiar daca erau 50 de bani, putea sa mai stranga inca 50 si-si cumpara o paine; nu sa se duca (pentru ca se presupune ca de abia poate sa mearga, ca-i batrana si bolnava) si sa-i arunce moneda. femeia care i-a dat a fost draguta ca putea sa faca la fel ca majoritatea: sa o ignore!
Reply With Quote