View Single Post
  #20  
Vechi 23.03.2010, 14:32:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Luca 11

14. Și a scos un demon, și acela era mut. Și când a ieșit demonul, mutul a vorbit, iar mulțimile s-au minunat.
15. Iar unii dintre ei au zis: Cu Beelzebul, căpetenia demonilor, scoate pe demoni.
16. Iar alții, ispitindu-L, cereau de la El semn din cer.
17. Dar El, cunoscând gândurile lor, le-a zis: Orice împărăție, dezbinându-se în sine, se pustiește și casă peste casă cade.
18. Și dacă satana s-a dezbinat în sine, cum va mai sta împărăția lui? Fiindcă ziceți că Eu scot pe demoni cu Beelzebul.

Deci nu este haos in Imparatia intunericului. Lucifer si cei care i-au urmat indemnul separarii de Creator, prin libera alegere, isi duc existenta intr-un mod anti-divin, impotrivindu-se scopului pentru care au fost facuti. Toti sunt mandri, trufasi, egoisti, Il urasc pe Hristos - Fiul Lui Dumnezeu, isi detesta probabil existenta proprie. Ii urasc pe oameni si orice exista in Univers. Sunt rai si instiga la rau. Dar chinul lor cel mai mare este ca stiu ca Dumnezeu ii iubeste in continuare si le respecta alegerea ratiunii lor intunecate, in loc sa-i desfiinteze...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote