View Single Post
  #277  
Vechi 25.03.2010, 01:08:20
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Prima fraza este ceea ce tot incerc eu sa zic, cand se dau citate din sfinti sau oameni considerati sfinti despre un lucru sau altul, pe post de argument absolut. Da, asa este, sigur.

Pana acum, sfantul Teofan Zavoratul si parintele Teofil Paraianu sunt pentru sau nu contra in orice caz, iar parintele Cleopa si unii parinti de la muntele Athos impotriva. Deci, chestiunea nu este transata. Daca mai cautam, o sa mai gasim in ambele 'tabere' si alti parinti cunoscuti.
Si, daca nu este transata, cred ca nu avem dreptul sa condamnam aceste feluri de medicina din start. Cred ca ne putem folosi si libertatea de crestini si discernamantul pentru a alege graul de neghina.
Sf. Teofan e pentru homeopatie si nu cred ca vreun parinte e împotriva ei fiindca nu are ceva necurat, asa cum are bioenergia, care îi face pe cei rataciti sa se creada sfinti si vindecatori.

De asemeni acupunctura nu are ceva necurat fiindca nu se bazeaza pe presupusele puteri ale vindecatorului.


Repet ce am mai spus încercând sa fiu mai clar: din punct de vedere stiintific nu exista bioenergii.

Din punct de vedere teologic de asemeni nu exista. Omul e facut din pamânt si din suflet, nu exista alte ingrediente.


Credinta în bioenergii provine din imaginatia oamenilor. Când suntem copii ne place sa credem ca am putea avea puteri telechinetice, de vindecare si altele asemenea, adica ca am fi înzestrati cu puteri speciale. Si cum mândria este cel mai mare pacat, dracii se straduie sa îi faca pe cei rataciti sa creada ca si au aceste puteri. Exista o bogata literatura calugareasca despre faptul ca dracii devin prezenti sub forme deghizate atunci când pot ca prin aceasta sa duca pe cineva la închipuire de sine. De fapt este, cred, situatia în care dracii se manifesta cel mai puternic, la alte patimi nefiind necesara prezenta lor sensibila.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote