View Single Post
  #29  
Vechi 27.04.2006, 18:35:25
Maricica Maricica is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2006
Mesaje: 35
Implicit

Pentru Esmeraldin

Dupa cum am mai spus, nu am citit carti religioase, decat Biblia, dar experienta mea imi spune ca, de fapt, Spovedania, Marturisirea este foarte importanta. Si, poate n-ar trebui sa o priviti strict religios. Poate ca unii nu ii accepta importanta in felul acesta. Dar, daca o luam stiintific, ganditi-va ca psihologia moderna s-a inspirat din Spovedanie. S-a observat ca te ajuta sa te eliberezi de ceea ce tii in tine. Apoi, tot logic ar trebui gandit: daca reusesti sa vezi unde ai gresit stii ce sa corectezi ca sa mergi spre mai bine. Cum vei sti sa rezolvi o problema daca tu nu o definesti? Pentru ca e clar ca omul nu e perfect, dar pana nu constientizeaza ceea ce ar trebui sa mai faca, nu-mi spuneti ca se va indrepta. Nu va sti ce sa indrepte. Apoi, inveti curajul de a fi sincer cu tine insuti si de a fi sincer cu ceilalti. Stiti, m gandeam, cati dintre cei care si-au dat seama ca au gresit chiar incearca sa se indrepte? Avem mentalitatea, daca celalalt n-a observat e de bine: asa, in przenta unei alte persoane, macar de rusine si tot incerci sa faci ceva sa te schimbi in bine. Si ar mai fi de spus faptul ca daca tot iti propui sa te schimbi - daca - vei cauta solutii sa nu mai repeti acele fapte a doua oara si vei capata experienta. Credeti ce doriti, dar eu cred ca spovediania e o experienta necesara, pentru ca "pacatele" sunt incalcarea unor lucruri de bun-simt. Cati dintre noi nu ne simtim enervati cand vedem un om ingamfat?
Reply With Quote