View Single Post
  #85  
Vechi 14.04.2010, 09:32:04
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și când am spus altceva ? Dar ce înțelegeți exact prin cuvintele spuse la Botez: "Mă unesc cu Cristos" ? Nu că respectivul se unește, prin Botez cu El ? Și ce anume rupe unirea cu Cristos decât păcatul ?

Răspundeți-mi, vă rog la următoarea întrebare: să presupunem că, dintr-o neglijență sau o cauză oarecare, un preot ortodox adminsitrează Sf Botez și Sf Mir copilului mic, dar nu și Sf Euharistie. Să mai presupunem că acel copil suferă un accident și moare. Credeți sincer că acel copil se mântuiește sau nu se mântuiește ?
Dacă da, atunci pentru ce tot lungim discuția aici ? Dacă nu, vă rog ca la toate Sfintele Liturghii să omiteți unul din ultimele articole din Crezul de la Niceea-Constantinopol: acela cu "cred într-un botez spre remisiunea păcatelor". Iată un botez prin care păcatele nu au fost iertate, din moment ce copilul nu s-a mântuit.
Ma intreb daca ati citit tot mesajul meu sau v-ati oprit doar la prima afirmatie.

Eu v-am expus linia gandirii ortodoxe. Este o legatura ontologica intre Euharistie si indumnezeire.

Euharistia nu este doar pentru iertarea pacatelor, este unirea noastra reala cu Hristos, continuand in noi unirea dintre Creator si creatura. De aceea nu are sens privarea copiilor de Euharistie.

Eu inteleg ca teologia catolica e mai rationalista, dar aici - cu scuzele de rigoare daca va supar - este depasita, intrucat incearca sa controleze rational lucrurile supra-rationale, si sa imparta si sa desparta ceea ce nu se imparte si nu se desparte.

Hristos a inviat!
Reply With Quote