Subiect: Yeshua
View Single Post
  #203  
Vechi 16.04.2010, 10:25:37
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenb Vezi mesajul
Domnule "ben_gal", dupa cum ati afirmat anterior, aveti vreo 45 de ani (deci v-ati nascut in Romania prin 1965) si daca este sa ne luam dupa marturisirile facute in "poezia.ro" v-ati "trage" dintr-un cetatean roman care a emigrat, dupa constituirea Statului Israel. Daca este sa ne luam dupa ultima "povestire" este vorba de tatal dumneavoastra. Gresesc cumva sau nu ? Altfel trimiterile la postarile facute pe un alt "site" nu si-ar avea rostul aici (macar din respect pentru cei care ne-au pus la dispozitie "crestinortodox.ro" ar trebui sa precizati acest lucru, daca pe noi romanii ne "iubiti" asa de tare si nu o credeati necesara - nu credeti ?). Mergand mai departe cu supozitia, inclin sa cred ca tatal dumneavoastra a fost/este de religie "mozaica", dar ca dumneavostra (din spirit de "fronda" sau din cauza "influientei" politicienilor de aceeasi etnie, care au militat si au reusit pana la urma sa va faca rost de o ... tara, in care sa stati si sa ziceti ca este a dumneavostra, ca romani dupa cat se vede n-ati fost - ma refer la ... cetatenie, binenteles). Din cauza ca nu aveti "siguranta" ca veti fi lasat (in final) sa stati in acea tara (chiar daca a fost botezata "Statul Israel"), considerati ca ceilalti (de alte etnii sau cetatenii) cu care intrati in contact va doresc ... raul si trebuie sa-i "desfiintati", uitand ca este posibil si "reversul medaliei".
Lasand la o parte "supozitia" pe care am facut-o si pentru care (in caz ca este gresita si ... "suparatoare" pentru dumneavoastra) va postez (anticipat) scuzele ce se impun, v-as intreba :
De ce nu spuneti celorlalti forumisti ca de fapt dumneavoatra va folositi de postarile pe care le aveti aici ... ca sa puneti intrebari sau sa luati din raspunsurile primite ce anume va trebuieste pentru a ... discuta in "Sinagoga" (sa va lamuriti "idei" sau "probleme" sau sa gasiti motive de a da vina pe altii pentru "greselile" poporului evreu), deci nu sunteti deloc "cinstit" cu cei din Romania. A te folosi de ... "ajutorul" altor evrei si al prezenta ca "rodul" gandirii personale ideile respective, nu mi se pare cinstit (asa incat cred ca trebuie sa faceti precizarea respectiva).
Deocamdata, atat - pentru ca stiu din experienta proprie ca sunt multi (in special tineri) care cred ca daca au citit doar inceputul sau finalul, stiu totul !
Shalom Ben_Gal
Nascut in 1941 la Iasi.
Imigrare in Israel - 1964.
Inginer Electro-Tehnic.
Reply With Quote