View Single Post
  #335  
Vechi 16.04.2010, 17:50:48
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data īnregistrćrii: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit continuare

Botezul ereticilor si al schismaticilor nu este botez. Tine doar locul Botezului si nu-l īnlocuieste desãvīrsit decīt numai atunci cīnd prin iconomie Biserica īl primeste. "Un Domn, o Credintã, un Botez" īnvatã Sf. Apostol Pavel (Efes. 4,5). Si Sinodul Local de la Cartagina, primit de Sinodul Sase Ecumenic, explicã: "Pentru ca Biserica cea Universalã sã fie una si adevãratul Botez sã fie unul, cum se poate ca si ereticii si schismaticii sã aibã adevãratul Botez de vreme ce ei nu sunt īn Biserica Universalã, ci s-au tãiat prin ereziile lor? Iar dacã botezul ereticilor si schismaticilor este adevãrat si Botezul Bisericii Ortodoxe este de asemenea adevãrat, atunci nu este un singur Botez dupã spusele Sf. Pavel, ci douã, ceea ce este absurd."
De asemenea, Sfīntul Vasile cel Mare īn ale sale canoane nu acceptã botezul schismaticilor: "Cã necuviinta de acolo este arãtatã si vãzutã tuturor celor ce cīt de putin stiu a socoti. Cei catari (curati) si ei sunt din cei dezbinati. Dar īnsã s-a pãrut celor din īnceput, celor īmpreunã cu Ciprian zic, si cu Firmilian al nostru, pe toti acestia a-i supune unei hotãrīri. Pe cei curati [cataristi], si īnfrīnati [engratisti], si idroparastati, si apotactisti (adicã de sinesi lepãdati de la Catholiceasca [*] Bisericã). Cãci īnceputul despãrtirii s-a fãcut prin dezbinare. Iar cei ce s-au dezbinat de Bisericã, nu au mai avut Harul Duhului Sfīnt peste dīnsii. Cã a lipsit īmpãrtãsirea, pentru cã s-au īntrerupt urmarea. Cã cei īntīi ce s-au depãrtat aveau hirotoniile de la Pãrinti, si prin punerea mīinilor lor peste ei, aveau darul cel duhovnicesc. Iar cei ce s-au rupt fãcīndu-se mireni, nici de a boteza, nici de a hirotoni nu au avut putere, nici de a putea da altora Harul Sfīntului Duh, de la care ei au cãzut. Pentru aceasta ca niste botezati de mireni cei de dīnsii botezati, au poruncit (Pãrintii) ca venind la Bisericã, cu adevãratul Botez al Bisericii de a doua oarã sã se curãteascã." (Canonul I al Sf. Vasile)

De aici īnainte este neīndoielnic faptul cã Sf. Pãrinti considerau botezul ereticilor si al schismaticilor ca fiind inexistent. Cīnd īn anumite circumstante se hotãrau sã nu-l repete, nu era vorba de schimbarea rīnduielilor, ci de faptul cã printr-un act de iconomie botezul mincinos al schismaticilor si ereticilor obtinea adevãrata valoare: sfintire, putere si har doar prin intrarea penitentului īn Biserica Ortodoxã, care dacã ar fi rãmas īn afara ei, nu ar fi primit nici una din harisme. Sã nu uitãm cã aceste pogorãminte nu erau luate decīt īn sobor si pentru o perioadã de timp lãsatã spre īndreptare.

Mai mult, Sf. Vasile spune despre schismatici: "Iar cel al īnfrīnatilor [botez] se cade noi a-l īntelege lucrare rea. Cãci ca sã-i facã pe ei neprimiti Bisericii, s-au apucat de aici, sã īntīmpine mai īnainte cu īnsusi al lor botez. De unde si-au stricat si obisnuirea lor" pentru cã "si-au nãscocit osebit botez, schimosind predanisirea ceea ce este la Botez[1]". "Deci socotesc, fiindcã nimic este pentru dīnsii, zic, arãtat se cade nouã a lepãda botezul lor. Si de ar fi luat cineva de la dīnsii pe acela, venind la Bisericã, sã-l boteze."

Sfīntul Ioan Gurã de Aur grãieste: "Nu lãsa ca īnselãciunea ereticilor sã te amãgeascã, o cititorule; deoarece ei au botez, dar nu au luminare; ei īsi boteazã trupurile dar sufletele lor nu primesc luminare" (Omilia "La īnceput a fost Cuvīntul"). Asemenea si Sf. Leon: "Nici un eretic nu poate da sfintire prin taine" (Epistola cãtre Nicetas) si Sf. Ambrozie: "Botezul celor rãu cinstitori de Dumnezeu nu sfinteste" (Cãtre catehumeni).

Dar si Grigorie Teologul īntr-un glas cu sfintii cei mai-nainte pomeniti, zice īn Cuvīntul cel la sfīntul Botez, despre arieni si macedonienii care se catehizau: "Iar de schiopãtezi īncã, si nu primesti deplinãtatea Dumnezeirii Fiului si a Duhului, cautã pe altul sã te boteze, sau mai bine zice, sã te īnece [afunde] īn apa botezului, fiindcã eu nu am voie a despãrti Dumnezeirea Fiului, si a Duhului, de Dumnezeirea Tatãlui, si a te face mort, de vreme ce se cuvine a doua oarã a te naste prin Botez. Īncīt nici darul Botezului sã nu-l aibã, nici nãdejdea care se naste prin Botez, pierzīnd prin īmputinarea slãvirilor ale Celui de-o-fiintã si chipul mīntuirii sale. De vreme ce pe oricare din cele trei Ipostasuri o ai pogorī din aceasta, si pe sine te lipsesti de deplinãtatea cea prin Botez."
Este bine a sti cã la īnceput Biserica boteza pe catolicii convertiti la ortodoxie. Avem ca mãrturie Conciliul Papal de la Roma din 1215 care consemneazã īn al patrulea canon cã ortodocsii nu liturghiseau acolo unde latinii au fãcut messa īnainte, pīnã nu sfinteau locul cu aghiasmã, si cã botezau pe cei ce veneau la dreapta credintã chiar dacã aveau botezul latin. Cum de atunci, cīnd latinii de la īnceputul cãderii īn erezie erau botezati cīnd veneau la ortodoxie si acum cīnd sunt depãrtati cel mai mult de adevãrul de credintã si merg din erezie īn erezie, sã fie primiti doar prin mirungere?

http://teologie.info/ro/stiri-cresti...e-la-1583.html
Reply With Quote