View Single Post
  #26  
Vechi 23.04.2010, 14:53:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

BC nu mai face parte din biserica.

Protestantii a fost foarte bine ca s-au desprins din BC au facut asa sub inspiratia lui Dumnezeu.
Acum vedeti ca s-a infiintat WCC.
WCC este un organism din care face parte si BO si de aceea pe unii ii inseala duhurile rele si in special pe catolici pentru a nascoci diverse absurditati despre cei din WCC.
(conciliul mondial al Bisericilor).


Acum s-a cam dat invatatura Sfintilor Parinti care arata cum omul poate sa umble dupa voia lui Dumnezeu si cum Dumnezeu se poate pogora in om.
Adica s-a spus despre rugaciune si urmarea legilor lui Dumnezeu Iisus Hristos.
Normal si despre Sfintele Taine.
Ceea ce au inselat duhurile rele pe unii sa propovaduiasca cu "harul" pe care l-au facut de sine stator este invatatura neortodoxa,harul il tine Dumnezeu in preot da poate foarte bine sa il si ia din preot.

O sa vedeti ca protestantii multi din ei si cinstesc Sfintele Icoane crestin ortodoxe etc.

Diferenta dintre majoritatea protestantilor si neoprotestantilor si catolici e ca protestantii si neoprotestantii au Sfant Botez valid fiind facut prin trei afundari in numele Preasfintei Treimi.
Asa ca nu trebuie sa judecam asa aspru catolicii ca sunt pagani.

Eu nu cred de catolici ca se pot incadra la crestini ci la ceva religie ciudata.


Unii zic de cheile Imparatiei cerurilor pe care Dumnezeu Iisus Hristos le-a dat Sfintilor Apostoli ca sunt sau numai poruncile lui Dumnezeu Iisus Hristos,sau numai Sfintele Taine,sau numai anumite virtuti,sau numai rugaciunea etc.
Da normal ca toate enumerate mai sus sunt chei ale Imparatiei Cerurilor ca Imparatia Cerurilor e fara sfarsit precum si Dumnezeu e fara sfarsit.

Vedeti ca pe unii i-au inselat duhurile rele si porunca lui Dumnezeu Iisus Hristos "sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" au transformat-o "sa iubesti numai pe cei care fac din Biserica din care faci si tu parte ca pe tine insuti".
Asa ceva e neo-iudaism o noua ratacire.

Ce e scris mai sus e parerea mea nu trebuie sa se ia ca adevar ci ca o simpla parere care poate sa fie gresita prin unele parti.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 23.04.2010 at 14:56:09.
Reply With Quote