View Single Post
  #4  
Vechi 29.04.2010, 13:52:54
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Manastirile din jurul Bucurestiului

Doamne-ajuta!

Multumesc pentru sugestie.

Recunosc ca este un mic paradox faptul ca plecand cu pelerini din Bucuresti catre catedrale, manastiri, biserici si schituri aflate la distante mari, sarim peste salba de locasuri ortodoxe din Capitala si din jurul ei. Pentru ca la dus este prea devreme, iar la intors este prea tarziu.

Un exemplu: Biserica Sf Nicolae de la Draganescu nu am gasit cum as putea sa o includ in cadrul pelerinajului ce are tinta Prislopul, dar va fi inclusa in cadrul pelerinajului ce vizeaza manastirile dobrogene.

Oricum este o idee frumoasa si am sa incerc sa fac un program care sa aiba ca tematica asezamintele ortodoxe din jurul si din interiorul Bucurestiului.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote