View Single Post
  #12  
Vechi 30.04.2010, 15:39:31
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Omul a fost creat ca stapan al animalelor. Dar din pricina pacatului a ajuns sa fie in dusmanie cu ele. Din acest motiv a fost obligat, in istorie, sa le mai omoare - pentru ca nu a fost suficient de sfant ca acestea sa-l urmeze ca pe stapanul lor.

Asta se intampla si acum. Decat sa fie muscati de caini, oamenii prefera sa le faca de petrecanie. Poate fi privita si ca o chestiune de supravietuire.

Daca ar fi sa aleg intre viata unui om (cum a fost acel japonez) si 1 milion de caini, as alege intotdeauna omul. Pentru ca cainele este pentru om, si nu omul pentru caine.

Dar de aici pana la atrocitatile care se petrec e cale lunga. Omul nu trebuie sa fie crud, poate s-ar putea totusi gasi niste solutii astfel incat sa nu mai existe caini vagabonzi in orase. Nu e normal. Locul cainelui nu e pe asfalt.
asa e ! viata unui om este cel mai de pret lucru ! ati vazut in ce situatie halucinanta a ajuns sa moara acel japonez in capitala Romaniei,din cauza unei simple muscaturi a unui caine (despre care caine, am auzit ca o duce bine-mersi pe undeva printr-un hotel de lux al cainilor din Germania, pt ca a fost iute infiat de nu-s ce asociate de profil din Germania,dupa teribilul incident cu japonezul !)
deci asta e dreptatea, pe aici, pe plaiuri mioritice, cinii ne omoara, is noi ai cocolosim !
iar putinii oamnei care vin cu solutii eficiente si radicale, sunt pusi la zid, ca sa pastram aceasta balteala mioritica perpetuua,care ne tine pe loc de sute de ani !
sa-mi zica cine a fost daca a vazut cumva, caini la Budapesta (cred ca i-ar manca ungurii pe paine daca i-ar prinde prin fumoasa lor capitala !)?
Sau la Londra,sau la Berlin...in Paris, poate umbla caini din loc in loc cu covrigi in coada,pt romani !