View Single Post
  #3  
Vechi 01.05.2010, 10:27:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Numai El cunoaste absolut toate datele problemelor. Ceea ce gasim noi scris este ca un rezumat sau ca o frantura a realitatii fiecarui eveniment.

1. Copiii mor si astazi, uneori chiar dupa grele suferinte. De ce ingaduie Dumnezeu asta? Pot fi doua motive care imi vin in minte acum:

- parintii lor au murit intr-o stare de rau si au ajuns intr-un loc departe de Dumnezeu unde risca sa-si petreaca eternitatea. Dumnezeu este milostiv si drept in acelasi timp; Lui ii este mila de stramosii copilului, asa ca prin putina suferinta a micutului, el si familia lui se vor mantui de rau;

- copilul s-a nascut in mijlocul unui popor pagan, unde sansele de mantuire sunt foarte mici. Dumnezeu prevede ca respectivul va fi corupt de rau si hotaraste sa-L ia la El.

Pot fi si alte motive, evident. Ideea este ca ateii nu pot intelege suferinta din lume si moartea prematura a unui om pentru ca ei isi limiteaza existenta la cativa ani pe pamant. Pentru noi insa, aceasta scurta viata este inceputul unei existente fara de sfarsit, noi fiind chemati sa traim intr-o stare mult superioara realitatii care se observa la prima vedere in lumea asta efemera.

2. Dumnezeu nu a fost niciodata de acord cu sacrificiile umane. Ai o scurta explicatie aici:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...16&postcount=6
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote