View Single Post
  #25  
Vechi 01.05.2010, 17:22:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Scuza-ma, Fani, dar si tu l-ai incurajat si nu e de mirare la ce s-a ajuns!

Mai fratilor ortodocsi (ca sa zic asa), la noi, in ortodoxie, ne place, nu ne place, pururea Fecioara Maria a fost doar logodita cu batranul Iosif. Lasati catolicii sa-si expuna doctrina lor, asa cum este ea, iar noi, ortodocsii, pe a noastra! vedeti ce repede se poate ajunge la hula!
Si eu stiu tot de logodna.
Si mi se pare firesc sa ramana asa, altfel se ajunge la interpretari de tot felul (cu alti copii si alte lucruri nepotrivite).

A crede in fecioria si curatia Maicii Domnului, tine de credinta.. crezi ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu, atunci toate celelalte decurg firesc.. nu necesita "demonstrare", nu creeaza tulburare (dimpotriva).

(Daca consideri ca Iisus este doar un personaj istoric, iar crestinismul este un fenomen cultural, atunci sigur ajungi sa afirmi ca Sf. Fecioara a fost casatorita si etc.. hule la orice dimensiune. Avem exemple.
Si in extremis, daca esti suficient de pervertit in gandire, nu poti sa concepi deloc existenta fecioriei.. sau crezi ca o femeie casta este inadaptata, bolnava psihic, cumva.. .
Totul tine de ochii cu care privesti lumea.. un ochi murdar nu poate vedea decat mizerie)
Reply With Quote