Subiect: Despre mandrie
View Single Post
  #8  
Vechi 07.05.2010, 23:57:25
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit despre mandrie

Profit de titlul acestui topic,fara a avea legatura directa cu postarea lui oni,decat poate constatarea de inceput"Nu am mai postat de mult pe acest forum..."
In afara de lucrurile bune care le aduce acest forum,el ascunde si un mare pericol,al mandriei.
Scriind prea mult aici ,ajungi sa consideri ca ,chiar esti cineva,chiar spui lucruri interesante,si ceilalti chiar au nevoie de tine .Apoi incepi sa sacrifici timpul liber,apoi timpul pentru familie,pentru rugaciune,pentru ca,nu e asa,trebuie sa scrii !Trebuie sa iti dai cu parerea despre mai toate subiectele,despre orice ar fi ele,si mai ales despre cele unde apare contrazicerea . Acolo trebuie sa arati celorlalti cat de buna e ortodoxia ta,asa cum ai inteleso tu,si cat de departe sunt ei de adevar.
Si mai este o situatie,unde mandria musca adanc:"ii dau dreptate lui..." "cel mai bine a scris cutare..." , "bravo lui cutare..."
Alegerea unei singure persoane care sa o lauzi,in detrimentul celorlalti,ii provoaca celui ales mandrie ,si celorlalti invidie.
In realitate stiu cine sunt,dar cand intru aici,ma mandresc ca as fi cineva,desi imi stiu atat de bine bubele din suflet si din viata reala.
Daca cineva se simte atins,luati-o ca pe un dialog cu mine insumi!
Reply With Quote