Citat:
În prealabil postat de Fani71
Dar eu nu am propus avort! este o mare deosebire intre avort (a distruge o viata, a omori o fiinta umana) si sterilizare - a impiedica viata sa apara.
Sigur, stiu ca un cuplu crestin trebuie sa fie deschis vietii. Dar eu am vorbit de conditii speciale, nu de cazul general.
|
Este, într-adevăr, o deosebire: avortul este mai mult decât un "simplu" omor, este un păcat teologic, cu consecința: cea care îl săvârșește și cel care cooperează la aceasta e în afara Bisericii (excomunicat, nu se mai poate împărtăși decât spre mai marea sa pedeapsă), pe când sterilizarea este "numai" un păcat capital. Fiind un păcat intrinsec, nu există situații speciale care să justifice asta.
Problema s-a discutat încă din vremea lui Origen, care s-a scopit cu un scop mai mult decât nobil: gândurile păcătoase nu-i dădeau pace și considera ca asta îl împiedică în urcușul spiritual, iar automutilarea a fost soluția găsită de el.