Subiect: Richard Dawkins
View Single Post
  #7  
Vechi 30.05.2010, 20:34:49
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit Nu tot ce zboară se mănâncă

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Credeam ca raspandirea ateismului se bazeaza pe cresterea IQ-ului si nu pe nu stiu ce prejudecati/dogme si ignorarea nu stiu caror probleme fundamentale din imaginatia cuiva .
Ei bine, se pare că v-ați înșelat. Problemele fundamentale "din imaginația" unui Kant sau Hegel sau Platon sunt cele care au revoluționat modul de gândire al societății și al științei pentru că sunt probleme perene de care se lovește orice om care nu se hrănește numai cu digestia ultimelor clișee "de pe piață". Numai cei care duc o cronică lipsă de imaginație își închipuie că pot să treacă pe lângă aceste probleme de parcă nici măcar n-ar exista.

Dar, mă rog, simptomul ăsta ateist este în plină contagiune. Și se pare că molima nu se va stinge prea ușor. Poate chiar deloc.
Reply With Quote