Citat:
În prealabil postat de OmuBun
Nimic pe lumea asta nu-i numai alb sau numai negru. Doar Dumnezeu e perfect. Daca vorbim de horoscop, este un lucru, iar daca vorbim de ghicitul in carti, in ceasca, in palma etc, este cu totul altceva!!! Indiferent ce vor zice unii sau altii, preziceri s-au facut (legate de ghicitul in tarot sa zicem), si ele s-au implinit cu o exactitate dezarmanta. Cunosc multe cazuri. Problema grava este ca nu avem voie sa cercetam viitorul. Pana la urma si deschiderea Sf. Evanghelii, este tot un "ghicit", doar ca este oarecum "legalizat" de biserica.
|
Aici îndrăznesc, deocamdată, să fiu mai rezervat. Nu sunt la curent ca BOR sau o altă Biserică Ortodoxă din lume să fi legalizat "deschiderea cărții". Că ar putea exista unii preoți care, în răspăr cu Biserica Ortodoxă, o practică e cu totul altceva. Ar trebui să răspundă în fața ierarhului lor și, oricum, vor răspunde în fața Supremului Judecător despre ce au făcut cu Cartea Sa.
Este adevărat că a existat și, pe alocuri, mai există o știință a astrologiei care nu are legătură cu magia. Pe de altă parte, pojghița care le desparte, deși autentică, este așa de subțire încât aș sfătui pe orice credincios să refuze să asculte horoscoapele. Adevărata modă care le înconjură nu îmi pare deloc că vine de la Dumnezeu. Nu prea aud la posturile de radio Evanghelia Zilei, în schimb aud, orinde caut la întâmplare, horoscopul zilei.