View Single Post
  #5  
Vechi 02.06.2010, 11:06:12
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Unknown Vezi mesajul
Nu stiam nici eu ca este vreo legatura intre Parintele Arsenie Boca si Manastirea Marcus, trebuie sa aflu mai multe.

Dar cum spunea OmuBun, este minunat la Marcus si fetitele sunt niste ingerasi dragalasi. Am fost de mai multe ori acolo, este atat de frumos, iar Parintele Nil este un om exceptional. A scris si o carte minunata: JURNAL DE BORD ACTUAL de calatorie a acestei vieti vazuta la lumina ortodoxiei - volumul I . de Ieromonah NIL EFRIM - duhovnicul Manastirii MARCUS.

Mie imi este de ajutor si am gasit multe sfaturi bune in ea.

O zi minunata tuturor.
Doamne-ajuta!

Cat inca randuieste Dumnezeu sa fie aici, cu noi, mergeti si cereti cuvant de invatatura de la Parintele Nil. Pe mine m-a uimit acum ceva timp, cand mi-a spus un lucru care l-a vremea respectiva nu l-am priceput, dar care abia azi il inteleg mai aproape de semnificatiile lui. Am acest "talent" de a ma afla fata in fata cu Voia Lui si de a nu vedea atunci Adevarul.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote