Subiect: Mortii
View Single Post
  #7  
Vechi 07.06.2010, 13:41:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec65 Vezi mesajul


1.Ar fi bine sa observati o puterni ca influenta a Sfintei Scripturi (nu numai adventistii cred in lipsa vietii din timpul mortii, pana la inviere).


2. Nu este frumos sa bagati pumnul in gura omului care vrea sa cunoasca. Lasati oamenii sa studieze Sfanta Scriptura pentru a observa cat de corecta este doctrina bisericii.






Invatatura Sfintilor Apostoli (din Sfanta Scriptura) nu va ajuta in argumentarea teoriei sufletului nemuritoe si a cultului mortilor.

Cat despre Sfintii Parinti: acestia au avut pareri diferite. Spre exemplu, Sfantul Iustin Martirul combatea categoric ideea ca un om,in timpul mortii (fara sa fie inviat), merge in rai sau in iad (chiar ii numea necrestini pe cei care credeau asa ceva).

Evreii nu cred in viata dupa moarte, de aici citatul din ecclasiast.
Daca doreste cineva sa studieze, sa examineze si Sfanta Traditie, care in veci nu se contrazice cu Scriptura! De ce oare crezi ca ii spune Hristos talharului: "AZI vei fi cu mine in rai"? Azi, nu maine, nu la sfaristul veacurilor. Sfintii Parinti nu au avut pareri diferite, exista un consens al lor. Te-as ruga sa imi spui unde anume spune Sf. Iustin Martirul ceea ce afirmi. Din intamplare, am cartea lui chiar in fata mea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote