View Single Post
  #7  
Vechi 16.06.2010, 12:20:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
Ma alatur si eu lui LapetiteMoc si urez sanatate si la multi ani copilului tau. Eu doream sa te mai intreb la ce biserica mergi in Bruxelles dar acum stiu ca trebuie sa stai o perioada acasa.
Pana acum am vazut si eu aici in Bruxelles putine lucruri bune. Unul dintre ele ar fi prezenta Duminica la Sfanta Liturghie a unui numar insemnat de romani si mai ales multi parinti care isi aduc copii mici la biserica pentru a fi impartasiti. Sper ca esti sau vei fi si tu printre ei.
Multumesc mult pentru urari!
Eu merg de obicei la o parohie mai mica, din Ixelles (Rue Paul Spaak 26), unde vin credinciosi de toate nationalitatile si slujba este in franceza (si cate putin in engleza si alte limbi).
Cateodata mai merg la parohia romana din Scharbeek (cred ca de asta spui tu) unde intr-adevar vin foarte multi copii si se fac si multe activitati pentru copiii de scoala si tineri. Si la parohia mera se fac si sunt multi copii - pastrand proportille.
Eu merg deja la biserica (dupa puteri..) spre indignarea unor colegi de forum de pe firul 'femeia necurata' ;-) pentru ca nu cred ca este conform adevaratei traditii crestine obiceiul de a ramane departe de biserica 40 de zile dupa nastere.
Vara asta s-ar putea sa ne intalnim la biserica romaneasca pentru ca parohia mea o sa fie inchisa cateva saptamani si acolo voi merge probabil.
Mult spor si ajutor de la Dumnezeu in Belgia iti doresc!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote