View Single Post
  #11  
Vechi 17.06.2010, 17:00:58
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Foarte trist ce descrii tu...

Eu vad doua solutii posibile, ambele nu sunt ceva laudabil dpdv crestinesc:

1) Fugi cat poti de acea casa si acel loc! De dorit la sute sau mii de km departare. Nu exista solutie pozitiva din ce descrii tu. Este o solutie lasha dar eu o vad ca ceva totusi valabil. Salveaza-te! Nu ai de ce sa platesti tu greselile mamei tale. Si asa ai platit mult. Daca te iubeste ar trebui sa te lase sa pleci chiar ea. Viata ei oricum e terminata, unicul lucru bun pt ea ar fi sa se roage si sa se pregateasca pentru intalnirea cu Dumnezeu.
Pentru tine - cu ajutorul unui preot bun, cu ajutorul rugaciunilor, postului, unui cerc de prieteni, eventual colegi de facultate poate ai putea sa-ti vindeci incet-incet sufletul si sa revii la o viata normala, cu minime bucurii.
2) Cealalta solutie vine in combinatie cu prima. Internati-l pe tatal tau la un spital de psihiatrie pentru urmatoarele motive: primul - sansa este mare ca o va omora pe maica-ta, doi - are oricum nevoie de ajutor inclusiv pt a-l spala si a avea o viata cat de cat normala, trei - vei putea pleca linistit lasand-o pe maica-ta sa se vindece poate si ea si sa se reculeaga in singuratate si liniste.

Referitor la sfestanie, nu cred ca pentru preotul care vine conteaza prea tare ca casa voastra nu arata bine si poate miroase urat acolo. Mai mult, daca-i povestesti un pic despre situatia ta, s-ar putea sa vina chiar cu si mai multa ravna pt ca intelege ca acolo e boala sufleteasca, durere.
La situatia in care te afli prea multe mandrii, rusini etc nu-si au loc.
Si in joc e viata ta, salveaza-te cat mai poti.
Si in primul rand incearca sa te rogi mult si sa ceri de la Dumnezeu un raspuns la aceste probleme ale tale. Doamne ajuta!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote