Subiect: De ce tace BOR?
View Single Post
  #15  
Vechi 28.06.2010, 13:12:49
corindb corindb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2006
Mesaje: 22
Implicit Galusca?

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Dragul meu, dumneata insinuezi ceva referitor la conducerea statului, deci ai înghițit gălușca cucluxclanilor sindicaliști care au tras în țeapă păpușile din guvern și apoi le-au dat foc înaintea porților parlamentului, și ai vrea pesemne domnia ta să se asocieze și poBorul la acțiunile subversive și distrugătoare ale cucluxclanilor roșii, ... că cică îi plâng ei pe bătrâni sau pe săraci și „decât să plânga mama mai bine să plânga măsa”... păi unde au fost toți politicienii 20 de ani încoace când 1 milion de români aveau pensie sub 100 lei și iată că abea BOC a introdus pensia minimă garantată și eu să mă iau de el? Deci vezi dumneata populismul fățarnic dus la extrem în tabăra adversarilor lui? Și dacă BOR nu i-a mustrat pe comuniști timp de 62 de ani afară de sfintele Trâmbițe și afară de sfinții prooroci și afară de o mână de creștini care au înfruntat fenomenele Pitești, Aiud sau altele... și toți care au avut curajul să se fi luptat cu fiara roșie, iar dumneata acum vrei să ne întoarcem la ei și la urmașii lor? Eu am fost și eu pioner și apoi utecist deci n-am fost cu nimic mai bun, mai ales că am oarecare afinități sufletești cu sărăcimea, dar măcar mă strădui să fiu de partea Adevărului adică a Lui Dumnezeu... fără ca să mă răzbun sau dumneata nu știi că oricecuvânt poate să stârnească mișcări politicianiste și imediat prinde minciuna la mase transformându-se în hulă? Deci pentru ce anume îndemni ca poBOR-ul să fie sursă de diversiuni politice?

Păi dacă vrei să mustri de ce nu mustri dumneata, de ce vrei ca alții să-ți facă treaba, și tu doar insinuezi că au greșit? De ce nu spui cu ce au greșit că deja i-ai și judecat din moment ce ceribice și ceriiad! Tu doar te mulțumești să ceri răzbunare oferindu-te un miner hotărât și sătul de „golani”?.. Păi domnul meu drag, cine te judecă și cine sare la beregată, sau tu nu vezi cum am încercat să nu te las să faci strâmbătate atrăgându-i și pe ceilalți în hău, căci este urâciune înaintea Domnului ca să verși sângele nevinovatului, a strâinului, a văduvei și a orfanului, și tot fărădelege este dacă nu asculți de maimarii care merg și duc statul pe calea cea bună... ci îndemni la răzvrătire... dar firește că nu e voie nici ca împreună cu ascultarea de maimari să te închini defapt vreunui păcat.
Vad ca continui sa-i dai cu inchititul găluști, și într-o judecata pe care o consideri logica spui pe scurt ca: orice atitudine ar lua BOR nu este bine venita în aceasta împrejurare pentru ca aceasta poate fi "deviata" de la sensul inițiala de unii sau alții. Logica domniei tale... Unde vezi ca este săritul la beregată când vorbeam de mustrare și cuvânt de îmbărbătare? Anterior un prezentator de televiziune era calificat ca și sectar și asa încercai sa demonstrez ca nu este bine sa-l bagi în seama, etc... Pentru mine orice: sectar, necreștin, ateu, etc.. este un potențial creștin ortodox și nu vad de ce sa-l disprețuiesc ... In ce priveste atitudinea si responsabilitatea te rog sa o iei mai ușor, la fel ca dumneata am fost pionier, utecist mai apoi chiar membru PCR, dar cu ceva timp înainte (1988) am luat într-un mod activ atitudine împotriva regimului si numai Revoluția din decembrie m-a scăpat,probabil de cele ce ar fi urmat, pentru ca "latul" era din ce în ce mai aproape... Am făcut doar ce trebuia sa fac. Nu am nici un avantaj din acest lucru deși puteam sa am ...Sunt momente când Adevărul trebuie exprimat! Degeaba spui ca ești de partea lui dacă nu și te manifesti ca atare. Știu ca forma cea mai curata de exprimare a creștinului este Rugăciunea, dar când vad cum ne purtam unii cu alții încep sa ma intreb cati mai practica aceasta forma de exprimare. Toate folositoare! Doamne Ajuta!
Reply With Quote