Subiect: O intimplare
View Single Post
  #10  
Vechi 07.05.2007, 23:56:57
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Nu pot sa nu va scriu ceva,ce mi s-a intamplat,din cauza impietririi inimii mele.Si asta ca sa luati bine aminte,la cei care CER IN NUMELE DOMNULUI...:(
Intr-o zi de duminica,pe cand mergeam la Sf. Liturghie,in apropiere de Biserica am vazut stand jos cu un copil in brate,o tiganca.Aceasta era asezata cu fata spre scarile Bisericii.Cu o seara inainte tocmai fusesem la Sf.Slujba si din intamplare un parinte ne spusese sa nu incurajam cersetoria.Am luat bineinteles aminte acest lucru si l-am pastrat in mintea mea.Dar Dumnezeu mi-a dat "o lectie";)ca sa o tin bine minte???
Aceasta tiganca,vazand ca ma indrept spre scarile din dreapta ale Bisericii,a strigat spre mine sa-i dau niste bani.Aveam la mine atunci ceva maruntis,dar eu mi-am adus aminte de sfatul preotului,si mi-am zis in sine,NU,pt.ca a zis preotul sa nu dam.
Vazand ca nu-i dau si ma grabesc sa urc treptele,mi-a mai zis o data,dar ceva mai tare.Pot sa spun ca m-am uitat mai bine,m-am uitat si la copil,m-a induiosat putin,dar iar mi-a venit acel gand pe care-l pastrasem bine in memorie si iarasi nu i-am dat atentie aceleia.
A mai incercat saraca inca o data,dar de data aceasta A STRIGAT cam asa:"Nici acum IN SFANTA DUMINICA nu-mi dai ?!"Nu pot sa va spun ce am simtit...:( A patruns acel strigat pana in adancul sufletului meu,incat m-a infricosat de emotie.Stiu ca am ramas o clipa pe loc,dar gandul acela al preotului nu-mi dadea pace deloc.Din nou nu am luat-o in seama.Mi-am zis,NU,nu trebuie sa incurajam cersetoria.
Cand am ajuns la usa Bisericii mi-am facut Sf.Cruce si am impins-o cu putere sa intru.
Dar,nu am reusit...:( Am incercat din nou cu toata puterea mea,pt.ca era o usa destul de grea,crezand ca nu am impins-o destul.
Din nou nu mi s-a deschis...:(Atunci mi-am dat seama ca CEVA NU ESTE IN REGULA,si m-am gandit imediat la acea tiganca.Mi-a fost rusine,pt. ca ma vedea,stiam acest lucru,dar mi-am zis in sine ca-i voi da cand se va termina Sf.Slujba.Atunci,pt.a 3-a oara,am impins usa Bisericii si mi s-a deschis.Dar,spre necazul meu,dupa Sf. Liturghie,nu am mai vazut-o.Aceasta nu am spus-o la straini,decat alor mei,dar m-am gandit ca e invatatura buna pt. cei care nu i-au in seama "GLASUL INIMII".
Reply With Quote