View Single Post
  #4  
Vechi 04.07.2010, 14:14:48
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costis Vezi mesajul
Cred ca este foarte putin probabil ca o secta sa accepte sa fie in subordinea altei secte. In primul rand, orice secta reprezinta "unica" "credinta adevarata". Si apoi sa nu uitam colecta de fonduri... Cine le-ar colecta? Cum s-ar imparti?
Problema dificila... Cred ca o sa ramana fiecare "unica" "credinta adevarata". Ba mai mult, cred ca se vor naste si alte noi "credinte adevarate". Fireste, tot unice.
Imi pare rau pentru tine insa te inseli; ei singuri vor aceasta "uniune", pentru ca de unii singuri nu mai pot face fata, si se mai dau si de gol prin multitudinea lor, marca a dezbinarii diavolesti care sta la originea lor. Multi dintre conducatorii unor secte "crestine" conspira pentru diluarea identitatii sectare a fiecarei secte, asa incat sa constituie o noua identitate "evanghelica", impotriva si in afara Bisericii lui Hristos. Oricum adeptii lor sectari in general sunt cam slabi de inger si de cele mai multe ori asculta orbeste de instructorii lor; adunarile lor seamana de cele mai multe ori cu niste sesiuni de hipnoza in masa si folosesc tehnici de manipulare a maselor de adepti.

Last edited by kesarion_breb; 04.07.2010 at 14:15:08. Motiv: corectura