View Single Post
  #7  
Vechi 06.07.2010, 15:02:09
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este foarte posibil ca Sfântul Mormânt, în care este îngropat Isus, să fi aparținut chiar lui Iosif.
Să mai observăm că tot ceea ce este legat de patimile, moartea și învierea lui Isus pare pregătit "ca la carte" dintotdeauna. Până și locul în care se consumă aceste lucruri: este Muntele Căpățânii, căpățâna fiind a lui Adam. De aceea, în multe reprezentări iconografice, Sf Cruce are la bază un craniu și niște oase: sunt ale lui Adam. În locul în care fusese îngropat vechiul Adam, este acum îngropat, în mormânt nou de adopție, mormântul lui Iosif, Cel la numele căruia tot genunchiul trebuie să se plece: Noul Adam.
Si eu am gasit foarte multe opinii care sustin cele spuse de dvs.Mormantul putea fi chiar al lui Iosif din Arimateea.In plus Iosif se comporta precum un proprietar,nu prea avea cum sa actioneze in acest mod daca ar fi fost mormantul altcuiva.A reactionat exact precum un ,,ucenic">,,trebuie sa gasesc un mormant demn pt Mantuitorul.Am unul?I-l dau Lui".In plus mormantul prezinta elemente ale unui mormant al unui om cu stare,ceea ce ar corespunde pozitiei sociale a lui Iosif din Arimateea.Am verificat(pt comparatie)si pe Biblia ortodoxa(am folosit Biblia varianta Anania,ceea de pe site si ceea de pe http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=27 si peste tot apare sintagma ,,Și l-a pus în mormântul nou al său" iar in KJV (King James Version)apare: ,,And laid it in his own new tomb, which he had hewn out in the rock: and he rolled a great stone to the door of the sepulchre, and departed."(Matthew 27:60) iar sintagma ,,in his own new tomb"este edificatoare.

As mai adauga ceva,inspirat de remarca dvs>la acel moment au fost martori oculari(rezulta clar din Sfanta Scriptura).Pe linga Iosif si Nicodim,Sfanta Scriptura ne arata cine a mai fost de fata.Gasim in Matei 27:61, Marcu 15:47, Luca 23:55.Totusi,fie si din punct de vedere al ritualului,se observa ceva interesant:femeile cumva asista(Iosif si posibil Nicodim efectuau operatiunile propriu-zise),rolul lor incepea cumva abia dupa aceea,asa cum rezulta din Luca 23:55-56(dar si din Marcu 16:1) si >,,Și urmându-I femeile, care veniseră cu El din Galileea, au privit mormântul și cum a fost pus trupul Lui.Și, întorcându-se, au pregătit miresme și miruri; iar sâmbătă s-au odihnit, după Lege."
Cumva,prin acesta perspectiva din plan indepartat a femeilor,este pus in prim-plan Iosif (o tehnica ce se foloseste si azi
in cinematografie > oare pt a se accentua rolul lui Iosf in calitate de proprietar al mormantului?) si un amanunt si mai important>scena este consemnata de Luca,grec la origini,care studiase in tinerete medicina,arta si filosofia(doar era grec nu? :) si care mai consemneaza un element esential(privire de doctor)>femeile urmau sa pregateasca abia atunci mirul si aici iarasi vedem diferenta fata de ceea ce adusese Nicodim>cu toate consecintele de rigoare.De ex:ungerea cu mir nu va mai avea loc si acest lucru fusese subliniat de Mantuitor inca de la cina din Betania.

Last edited by Scotianul; 06.07.2010 at 15:24:59.
Reply With Quote