View Single Post
  #23  
Vechi 06.07.2010, 16:06:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Hello,Jane...Hristos a venit pe pamant in urma cu 2000 de ani,el nu putea sa le vorbeasca oamenilor care se aflau la un nivel relativ primitiv fata de timpurile noastre despre psihologie,puterea gandului,astronomie,fizica etc

Deci intelegerea mesajului Hristic tine de .. fizica cuantica?

Pe mine ma amuza intotdeauna aceasta idee ca in urma cu 2000 ani oamenii erau mai "primitivi".
Eu cred ca dimpotriva, aveau o intelegere mai adanca a realitatii decat avem noi azi.
Dar aceasta este consecinta fireasca a teoriei evolutioniste (pe care o cred si cei care totusi nu cred in evolutie.. ca asa merg lucrurile: contesti uneori teoria, dar nu ajungi sa vezi si implicatiile ei si cazi in plasa lor).

Tot stiinta spune ca IQ-ul noilor generatii este in cadere libera.
Fluorul din apa, iodul din sare (este provenit din reziduuri industriale), E-urile din alimente, MSG-ul din alimente, mercurul din vaccine.. lista este f vasta + tampirea coordonata prin educatie liberala (nihilista), televizor, media, arta moderna etc.
(Sanse bune ca bunica mea cu 4 clase sa fi fost mult mai agera la minte decat mine)
Dupa cum spunea Bertrand Russel (laureat Nobel, promotor al vaccinarii in masa, a utilizarii fluorului in apa si adept al eugeniei): În mod gradat, prin reproducere selectivă, diferențele congenitale dintre conducători și conduși vor crește până când vor deveni specii aproape diferite. O revoltă a plebei ar deveni la fel de negândită ca și o insurecție organizată a oilor împotriva practicii de a mânca carne de oaie.”

Dar pentru "gandirea pozitiva" presupun ca este de folos sa negi realitatea si sa crezi ca azi omul este evoluat spiritual!
Reply With Quote