View Single Post
  #53  
Vechi 07.07.2010, 20:23:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit metropolis

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am avut curiozitatea sa vad Metropolis (cel original, anul 1927!) deoarece m-am intalnit de multe ori cu "aluzii" la acest film (prin videoclipurile pop moderne, pt cine e atent la detalii).
Filmul este impresionant!
Evident difera f mult de filmele moderne de actiune sau sf.. este un film mut, dar este f bine realizat.
Trailer

(mai ales tema femeii robot pusa in slujba elitelor am gasit-o reluata de multe ori.. de ex. in videoclipurile (mai ales tema femeii robot pusa in slujba elitelor am gasit-o reluata de multe ori.. de ex. in videoclipurile lady gaga)
Metropolis este un film vizionar.
Desi criticii apreciaza tipic ca personajul principal este un simbol cristic, mie dimpotriva mi se pare ca este un film despre anticrist.
In orice caz este f actual.
Lumea metropolis este impartita in elite care traiesc in placeri si muncitori care au un oras subteran in care muncesc pana la epuizare. Cand accidente de munca se intampla, mortii sunt reprezentati (simbolic) ca inghititi de moloch.. jertfe (inevitabile, afirma conducatorul orasului) pt progresul acelei lumi.
Freder, fiul conducatorului orasului are o revelatie (o vede pe Maria - imaginea bisericii) si coboara din paradis in subterana sa descopere acea lume. Isi asuma identitate de muncitor (de aceea el este considerat o imagine hristica de catre critici).
Conducatorul cetatii (Rothwang, parca il chema - referire la rotschild?) impreuna cu un om de stiinta realizeaza un robot (Futura).. care prin metode stiintifico-magice ia infatisarea Mariei.
Scopul robotului? Manipularea maselor, instigarea lor la evolta si autodistrugere.

Sa vedem imaginea robotului:

Acum sa privim spre identitatea asumata de cele mai populare "artiste" actuale:

Este asemanarea intamplatoare?
Madona are un intreg videoclip pe tema Metropolis.
Lady gaga.. la fel, isi asuma evident identitatea robotului Futura.


Desigur robotul -marioneta din film insela oamenii pt ca acestia o credeau de partea lor (o credeau a fi Maria). Ea nu se arata sub chipul adevarat decat elitelor:


Este o reprezentare a desfranatei din Babilon (fiintele care sustin ansamblul sunt reprezentari ale celor 7 pacate de moarte - care in film s-au erau statui in catedrala, dar s-au "despietrit" si au plecat in lume impreuna cu moartea in momentul in care robotului i s-a dat viata).

(In film mai apare o simbolistica a ochiului - unul singur, nu doi.
De ex. atunci cand robotului i se dau instructiunile de manipulare a multimii (instigare la revolta), aceasta inchide un ochi pentru cateva secunde.)

Ca sa duc povestea filmului pana la capat.. oamenii se revolta sub conducerea robotului (pe care ei o credeau biserica - asta este simbolistica filmului), dar era de fapt desfranata din babilon. Isi distrug orasul.
Intr-un final, elitele si muncitorii se impaca - impacare mediata de Freder (fiul conducatorului orasului) sustinut de Maria (cea reala, nu robotul). Deci conform filmului, nu vine finalul omenirii, ci doar Freder, productia elitelor.

Sper ca nu v-am plictisit. Eu am fost impresionata de actualitatea filmului si de forta mesajului.
(Daca nu va place filmul, nu dati vina pe mine.. Nu a avut succes la public.. deh, nu este die hard sau avatar :)))))

Last edited by anna21; 07.07.2010 at 20:26:22.
Reply With Quote