View Single Post
  #11  
Vechi 09.07.2010, 13:44:22
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Ne intereseaza dar nu se poate spune nimic. De ce? Oare credeti ca nu s-au spus deja toate? Incepand cu Sfantul Marcu Evghenicul si pana la ultimele sinoade panortodoxe. Concluziile au fost clar sintetizate si expuse de diferiti preoti si calugari (Dumitru Staniloaie, Calciu Dumitreasa, Arsenie Papacioc, Iustin Popovici, Epifanie Teodoropulos si multi multi altii).
Am fost si sunt preocupat de aceasta problema (locuiesc intr-o tara neortodoxa, dar sunt membru al parohiei ortodoxe din zona si am auzit cate ceva despre actiunile intreprinse din ambele parti), dar am inteles ca nu mai e nimic de spus, ci de trecut la actiune: distanta maxima fata de tot ce tine de ecumenism! "Ei" (celelalte religii incantate de ecumenism) stiu bine diferentele, dar nu vor adevarul, vor convenabilul, si macar de ar fi un "convenabil religios" (nu cred ca exista asa ceva...) dar este total lumesc, administrativ, economic.
Deci parerea mea este ca dialogurile cad pana cand "ei" se hotarasc sa asculte nu sa vina cu idei.
Reply With Quote