View Single Post
  #17  
Vechi 15.07.2010, 23:33:29
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Vai ce le mai amesteci! Eu stiu ca pentru vii sunt acatiste si slujbe speciale, pentru diverse nevoi (pentru boala, pentru calatorie, examene, etc.). Citeste preotul acataist, iar dupa slujba poate sa mai citeasca o slujba/rugaciune speciala.
Pomenirile sunt pentru morti.
Noua ne-a spus preotul ca exista un ajutor special, imi scapa acum termenul pe care l-a folosit, ca noi cei credinciosi putem (daca vrem) sa facem mult pentru cei de langa noi, sa-i aducem la mantuire.
Putem sa facem asta prin rugaciuni, prin pomeniri pentru cei morti, plus ceea ce facem in social.
Noi putem sa ne rugam pentru cei vii si pentru cei morti, chioar in locul lor (la cei vii) si sa-i punem la parastase, ca acolo sus sa le fie de ajutor.
Si eu gandesc si simt la fel.
E bine sa ne rugam pentru toti, chiar si pentru dusmani, pentru cei care ne fac rau. E bine sa avem grija si de sufletul unor chinuiti, straini, sau care nu mai au pe nimeni sa aibe grija de sufletul lor.

Eu nu stiu cum puteti voi, crestini cum va considerati,sa judecati si etichetati oamenii si sa refuzati sa faceti ceva pentru ei, pe motiv ca nu-i considerati ca merita pentru asa ceva. Cum puteti sa-i judecati? Pe unii nici nu-i cunoasteti, nu stiti ce au facut in viata lor privata.
Pai asa n-ar trebui sa ne mai rugam pentru nimeni, ca nu merita nimeni. Copiii sunt asa cum sunt, parintii la fel, toti suntem pacatosi si gresim. Nu meritam Sf.Liturghie.
Adica Iisus acolo pe Cruce l-a iertat pe talharul acela care habar n-avea de credinta si a spus ca-l va lua in Imparatia sa, a cerut iertare de la Tatal pentru toti nemernicii "ca nu stiu ce fac" si noi stam sa judecam ca ala nu e bun, ca n-a fost nu stiu cand la biserica, sau ca mai stiu eu.
Aici se vorbeste despre pomenirea de la Sf. Liturghie.
Sophia, intra pe linkul dat.. este explicarea Sfintei Liturghii.

(Talharul de pe cruce a fost mantuit deoarece L-a marturisit pe Hristos cand nimeni altcineva NU a facut-o! Deci daca tu, oricat de pacatoasa ai fi, Il vei marturisi pe Hristos intr-o lume apostata - cea de azi, adica- te vei asemana talharului acela care este adus in discutie doar pentru a se scuza pacate)

Last edited by anna21; 15.07.2010 at 23:37:35.
Reply With Quote