View Single Post
  #57  
Vechi 16.07.2010, 16:01:49
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Daca nu crezi in ele ce rost mai au descoperirile arheologice?

In legatura cu industriasii, nu prea ai dreptate.
Faptul ca Romania, ca si alte tari, are traditie a tinerea posturilor a dus la dezvoltarea unor adevarate industrii in sectorul alimentar.
Acei oligarhi, care in proportie de aproape 100% nu se gandesc decat la propriul profit, au sesizat aceasta oportunitate ai au dezvoltat sectoare ce produc alimente "de post", vegetale.
Pentru acestia "postitorii" sunt buni consumatori.
Domnul meu, o ultimă precizare (există un alt topic pentru asta): alimentele vegetale nu înseamnă mâncare de post. Exemple: brânza vegetală, pateul vegetal, laptele de soia etc. nu sunt neapărat și alimente de post.
Pâinea, legumele, fructele, cerealele, uleiul, peștele cu dezlegare: acestea sunt produsele de post.
Brânza vegetală, pateul vegetal, laptele de soia, cârnații "de post" etc. nu sunt de post. Aceste alimente sunt doar substitute ale produselor animale. Cu acestea mai bine nu posti, nu garantezi niciodată ce conțin și în plus, CE POST E ACELA CÂND NU RENUNȚI LA CARNE ȘI LACTATE: TREBUIE SĂ FOLOSEȘTI SUSBSTITUE ALE ACESTORA! Domnul meu, noi doi trăim în două lumi creștin ortodoxe distincte. Și spun aceasta și pentru preoții care au reușit să smintească creștinii cu ideile lor moderne și revoluționare.
Dar, cum am spous, este un alt topic pentru asta!

Doamne ajută!

P.S. Oricum, în ce am spus mai sus, părerile sunt împărțite, am vorbit doar în numele celor care mai țin post după canoane
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 16.07.2010 at 16:04:09.
Reply With Quote