View Single Post
  #5  
Vechi 20.07.2010, 01:33:20
paradosis paradosis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 141
Implicit

“Inca mai refuzi sa intri in comuniune cu Patriarhia Constantinopolului?”, l-au intrebat ei.

“Inca”, le-a raspuns el.

Au intrebat ei: “De ce?”

“Pentru ca cei ce conduc aceasta Biserica au respins definitiile a patru sinoade… Ei s-au excomunicat in mod repetat din Biserica si sint complet instabili in credinta. Mai mult decat atata, au fost rupti si lipsiti de preotie de catre sinodul tinut la Roma. Ce taine pot ei atunci savarsi? Si ce duh vine peste cei care ii hirotonisesc?

“Si-atunci numai tu singur o sa te mantuiesti si toti ceialalti vor pieri?, au obiectat oamenii Imparatului.

Sfantul a explicat, “Cind oamenii din Babilon slujeau idolului de aur, Cei Trei Tineri Sfinti n-au condamnat pe nimeni. Pe ei nu ii preocupau ce faceau altii, doar cum sa faca sa nu se indeparteze de la credinta. Cind Daniel a fost aruncat in groapa leului el nu i-a condamnat pe cei care ascultind de Darius au incetat sa-I mai slujeasca lui Dumnezeu, ci doar si-a vazut de indatoririle sale. Fereasca Dumnezeu sa mi se intimple sa judec pe careva sau sa zic ca numai eu voi fi mantuit! Cu toate acestea, mai degraba mor decit sa-mi incalc constiinta tradind credinta ortodoxa cu ceva.”
Reply With Quote