Subiect: Atomul
View Single Post
  #92  
Vechi 26.07.2010, 14:32:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SamFromUrath Vezi mesajul
Spatiul si timpul e o iluzie.Am vazut un documentar BBC in care se incerca explicarea timpului.Concluzia era urmatoarea: Toate momentele timpului se petrec simulatan.Numai creierul nostru e atat de limitat incat nu poate procesa asta.Deci in momentul asta te nasti,iti traiesti toata viata si mori.Simulatan.La fel cum cuplul ochi-minte nu poate sa "vada" in tot spectrul radiatiei electomagnetice,mintea nu e in stare sa perceapa realitatea timpului asa cum exista el,adica un prezent infinit, fara de trecut sau viitor.Valabil si pentru spatiu analogia.

Particula primordiala nu stiu daca era materie.Faptul ca din ea a rezultat materie nu inseamna nimic.Fizicienii se scarpina in cap studiind atomul pentru ca nu gasesc nimic care sa semene a materie fizica solida.Absolut nimic.Nici macar nucleul atomului nu mai e considerat a fi ceva fizic.Se spune ca ar fi o intentie de materie.Sa nu mai vorbim despre spatiile uriase dintre atomi raportat la dimensiunea lor.Deci tot ce vezi tu corp fizic de fapt nu prea e fizic.Simturile tale nu au nici o valoare in raport cu realitatea ultima.
Povestea asta seamana bine cu filosofiile orientale, de la budism si hinduism pana la islamism. Maya & visul lui Allah. :)

Crestinii insa sunt cu picioarele pe pamant, "pamant" care nu e o iluzie, care exista si va ramane chiar pentru totdeauna.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote