Subiect: Despre Sabat
View Single Post
  #1108  
Vechi 28.07.2010, 18:37:21
teodor 21 teodor 21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2010
Mesaje: 10
Exclamation Se va incumeta sa schimbe vremile si legea

Citat:kesarion breb
Ba sectarule, vad ca tu nu vrei sa te lepezi de filiatia ta amagitoare, Duminica este spre serbarea Zilei Invierii Domnului Hristos ! Noi suntem crestini si serbam restaurarea noastra prin Iisus Hristos ! Nu iti convine ? Atunci stai dracului in secta ta ratata si vezi-ti in continuare de ziua mortilor, specifica voua !
Cornul cel mic din Daniel 7,25 "el va rosti vorbe de hula impotriva Celui Prea I, va asupri pe sfintii Celui Prea Inalt si se va incumeta sa schimbe legile si vremea..."
In PROMPTA BIBLIOTHECA , la care Enciclopedia catolica se refera la "o veritabila enciclopedie a cunostintei religioase", Lucius Ferraris in articolul sau despre papica :"papa este de o demnitate asa de mare si asa de inaltat incat nu este un simplu om, ci este asemenea lui Dumnezeu, vicar al lui DumnezeuEl este de asemenea divinul monarh si imparatul suprem, este regele regilor.De aceea papa este incoronat cu tripla coroana, in calitate de rege al cerului,al pamantuluisi al locurilor mai jos decat pamantul.Adesea, superioritatea si puterea pontifului roman nu se exercita numai asupra lucrurilor ceresti,a celor pamantesti sau a celor de sub pamant, dar chiar si asupra ingerilor, caci el este mai mare...Astfel daca ingerii ar apostazia de la credinta sau sa gandeasca contrar ei, ei ar putea fi judecati si excomunicati de catre papa...Caci el este de o asa mare demnitate si putere, incat formeaza unul si acelasi tribunal cu Domnul Hristos...Papa are o asa mare autoritate si putere incat poate modifica , explica sau interpreta chiar si legile divine."
In urma Conciliului de la Trent-Italia din 1545 papa emite urmatorul catehism:"Este placut lui Dumnezeu ca sarbatorirea religioasa a zilei sabatului sa fie transferata asupra Zilei Domnului(adica dumineca);caci dupa cum in acea zi lumina a stralucit pentru prima data asupra lumii, tot astfel prin invierea Rascumparatorului nostru in acea zi care ne-a deschis portile vietii vesnice,viata noastra a fost adusa din intuneric la lumina;avand in vedere ca si apostolii au numit-o "Ziua Domnului".Noi observam de asemenea in Sfanta scriptura ca aceasta zi a sfost considerata ca fiind sfanta,pentru ca in aceasta zi a inceput lucrarea de creatiune a lumii, iar Duhul Sfant a dat-o apostolilor" Deci aceasta este declaratia papalitatii care confirma ca biserica romano-catolica a schimbat Sabatul din ziua a 7-a(sambata) in prima zi a saptamanii(duminica)care este numita Ziua Domnului.
Este clar pana acum?Asta nu inseamna ca eu am dreptate. Am observat cu multa tristete in suflet ca foarte multi din cei ce au postat , in mare majoritate in loc sa vin cu argumente sau raspunsuri concrete , aduc jigniri si insulte la cei care nu sunt de acord cu ei. Se adevereste faptul ca atunci cand cineva nu poate convinge pe altcineva ca dreptatea lui este cea corecta recurge la violenta verbala sau chiar fizica.Domnule kesarion breb,esti foarte brutal si violent si nu cred ca esti "al Donului", mai degraba a celui pe care l-ai invocat.Dumnerzeu sa aiba mila de sufletul tau!

DAR EU VA SPUN CA AICI ESTE UNUL MAI MARE DECAT TEMPLUL.
DACA ATI FI STIUT CE INSEMNEAZA "MILA VOIESC,IAR NU JERTFE," N-ATI FI OSANDIT PE NISTE NEVINOVATI.
CACI FIUL OMULUI ESTE DOMN SI AL SABATULUI. (Matei 12-6,7,8) (Spicele si ziua sabatului)
Ca sa nu existe nici o confuzie, sunt ortodox , si sunt interesat de toate sfaturile, parerile, interpretarile Sfintelor Scripturi, indiferent dee religie.
Iata Eu vin curand;si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui.(Ap.22,12)