Deci dacă stai și asculți declarația părintelui spune așa:
-i-a pus în situația să recunoască, să se recunoască... (Sinodul le-a cerut să se recunoască greșiți și că Domnul este defapt antichrist)
-i-a calificat îndrăzneți, naivi, biserică nouă, reguli monahale... că a fost el în cercetare și știe el ce este acolo... și știa și părintele Cleopa... deci iată le-au pus lor în spinare ce se știa despre antichrist de prin proorocii.
-apoi vorbește despre Vladimirești spunând că n-au avut curaj Trâmbița nr.4 și Trâmbița nr.5, adică cei care au făcut pușcărie comunistă, adică părintele Ioan Iovan și sora Veronica, cei mai credincioși și curajoși de pe vremea respectivă... dar și lor li s-a ridicat Darul proorociei căci Veronica a pismuit-o pe Verginica din pricina monahiilor, și proorocia ei a păpat-o pisica.
-apoi afirmă că Verginica era măritată și deci nu putea fi fecioară (știe și el așa ca tine, așa cum știu sectanții de preasfânta fecioară Maria că nu e pururea fecioară căci a fost logodită cu Iosif)
-apoi spune că au dezgropat-o ucenicii și deși ei au mărturisit pe film că era moaște, iată el știe că puțea.
Deci e clar, lucsiferul și antichristul înfiltrat în BOR a mințit și a osîândit pe nedrept pe bază de închipuieli prin părintele Papacioc și prin alții! Căci este pe filmul făcut de Cristi Tabără filmat cum cei ce au dezgropat-o au mărturisit că sfânta Verginica e moaște, căci au simțit mireasmă sfântă!
Deci iată unde se ascundea lucsifer și antichrist... vorbea prin părintele Arsenie Papacioc. Și dacă și cel mai bun duhovnic a pățit-o înseamnă că nimeni nu-i scutit de cădere.
Dar asta nu înseamnă că în restul Credinței sale, părintele Papacioc nu are dreptate și nu a învățat bine poborul, are, dar iată că și sărmanul aici este complet mincinos și este prins pe bandă cu minciuna! Să-l ierte Dumnezeu.
Adică susține minciuni că cică la Vladimirești sau la Pucioasa nu ar fi fost Lucrarea lui Dumnezeu.
Deci puteți să-l credeți pe Părintele Papacioc în restul credinței Sale, dar în privința asta este un mincinos! Amin!
Poate doar a încercat să apere Sinodul care a osândit ca la securitate și ca la PCR.
L-au pus pe părintele Irineu să retracteze și pe prooroci să se recunoască anticriști.
Mă rog să-l ierte Dumnezeu. Înseamnă că de ciocul părintelui Papacioc vă este vouă atât de frică...
Păi nu de ciocul părintelui trebuie să vă temeți ci de Cuvântul lui Dumnezeu, căci doar Domnul nostru Iisus Hristos se împlinește precum în Cer așa și pe Pământ! Și numai El te scapă, sigur că și duhovnicul dar și prin el tot Domnul nostru Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu.
Deși îl iubesc pe părinte, și pe părintele Cleopa și pe părintele Papacioc, aici trebuie să-i contrazic cu toată modestia pe amândoi! Dar și cu toată responsabilitatea!
Sfânta Verginică e sfântă, trupul ei e moaște, Cuvântul lui Dumnezeu este Dumnezeu iar mincinoșii vor suferi ceea ce merită! Nu doresc răul nimănui ci să-și facă fiecare canonul de pocăință! Căci milostiv și bun este Duhul Domnului Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, și Tatăl Atotțiitorul.
Deci dacă îl mai prindeți în viață, mergeți pe la el și spovediți-l și împărtășiți-l și spuneți-i că a mințit dar dacă se pocăiește și crede, atunci și pe patul de moarte primește iertare de la Dumnezeu. Nu-l lăsați că și el pe mulți i-a povățuit cu multă înțelepciune. Nu-l lăsați cu povara asta să meargă la Domnul. Cei care îl cunoașteți mai bine. Cei care îl iubiți așa cum îl iubesc și eu... dar eu nu-s decât mirean păcătos, mare păcătos din pobor... deci poate se milostivește vre-un preot cu Har... și-i transmite despre greșala sa prinsă pe film.
Acum parcă înțeleg și eu de unde aveați voi atâta „credință” ca să vă luptați cu Dumnezeu. Păi voi vă credeți Iacov?
Iartă-ne Doamne că iarăși te-am osândit exact ca acum 2000 de ani, ori pe tine ori pe părintele Papacioc... că cineva musai trebuie să fie de vină pentru toate păcatele și minciunile și mândriile noastre. Iată țapul ispășitor. Nu e vorba de părintele papacioc... ci sigur voi la mine o să vă referiți. Deci nu-l osîândiți căci eu nu-l osândesc. Ci mă rog să fie iertat căci multe m-a învățat fie Numele Domnului Binecuvântat. Amin.
Last edited by vsovivi; 28.07.2010 at 21:14:50.
|