Subiect: Rozariul.
View Single Post
  #13  
Vechi 14.05.2007, 13:06:54
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Eu consider ca mataniile noastre impletite cu noduri(boabe)sunt mult mai puternice decat rozariul,intrucat sunt formate numai si numai din cruciulite-cruci peste cruci-, consider aceasta deoarece Dumnezeu a ingaduit,cu mare mila Sa,ca eu si sora mea sa avem acelasi vis(de la Dumnezeu,intrucat visele cu semnul Sfintei Cruci,numai acelea pot fi si sunt considerate a fi de la El,cu adevarat,si fara nici un fel de inselaciune diavoleasca,am avut amandoua un vis identic,in momente diferite de timp.Eu ma intrebam care este diferenta intre cele 2doua:rozariul(matanii la Catolici)si respectiv mataniile(impletite de la ortodocsi),iar sora mea avea alta dilema: se intreba din cate cruci este format nodul(boaba)de matanie,pt.ca se indoia de nr.acestora(de 9noua sau de 8opt)care intrebare de fapt nu era relevanta.Dumnezeu ne-a lamurit pe amandoua,asa ca cititi de la Topicul-Intamplari Adevarate,in ce fel ne-a lamurit pe noi doua.Eu va scriu rugaciunea cu care se roaga Catolicii si apoi aceeasi rugaciune este si la noi,dar putin diferita,nu cu mult,si cu alte cuvinte,si de fapt este rugaciunea din Biblie a Sfantului Arhanghel Gavriil catre Maica Domnului la Bunavestire(prima rugaciune din Biblie catre Maica Domnului,a-2-a fiind cea a Sfintei Elisabeta,ruda Maicii Domnului)si rugaciunea este asa:"Bucura-te,Sfanta Fecioara Maria,Ceea Ce esti plina de dar,Domnul este cu tine,/Binecuvantata esti Tu intre femei,si binecuvantat este rodul pantecelui Tau,/Ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre"./Iar la noi la Ortodocsi este astfel:"Nascatoare de Dumnezeu Fecioara,bucura-te ceea ce esti plina de har Marie,Domnul este cu Tine./Binecuvantata esti tu,intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui Tau,ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre",(o metanie).Amin.Aceasta rugaciune rostita de 150 de ori este facatoare de minuni(Sfintii Parinti se rugau si cu aceasta rugaciune dar bineinteles si cu altele).Amanunte puteti gasi la Topicul"Rugaciuni",caci acolo voi scrie mai multe detalii.In Biblia Ortodoxa la Sfanta Evanghelie dupa Luca la Cap.1 cu 28-29-30-31-32-33 sta scris asa:"Si intrand ingerul la ea,a zis:Bucura-te,Ceea Ce esti plina de har,Domnul este cu tine.Binecuvantata esti Tu intre femei!29.Iar ea,vazandu-l,s-a tulburat de cuvantul lui si cugeta in sine:Ce fel de inchinaciune poate sa fie aceasta?30.Si ingerul I-a zis:Nu Te teme,Marie,caci ai aflat har la Dumnezeu.31.Si iata vei lua in pantece si vei naste fiu si vei chema numele Lui Iisus.32.Acesta va fi mare si Fiul Celui Preainalt se va chema si Domnul Dumnezeu Ii va da Lui tronul lui David,parintele Sau.33.Si va impparati peste casa lui Iacov in veci si Imparatia Lui nu va avea sfarsit.Iar a-2-a doua rugaciune catre Maica Domnului din Biblie este a Sfintei Elisabeta,mama Sfantului si Marelui Prooroc si Inainte Mergatorul Domnului,Sfantul Ioan Botezatorul,ruda Domnului,este aceasta(citez din Biblia Ortodoxa de la Sfanta Evanghelie a lui Luca,Cap.1.cu paragraful 42):"Si cu glas mare a strigat si a zis:Binecuvantata esti Tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui Tau."Amin!si Doamne ajuta!
Reply With Quote