View Single Post
  #54  
Vechi 04.08.2010, 08:49:56
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Soția lui N.G. citește perfect de pe buzele interlocutorului și se poate vorbi cu ea aproape normal. Dar tot surdă rămâne, chiar dacă tu ești de altă părere. Eu am vorbit cu ea și spun ceeea ce știu; tu nici n-o cunoști, dar spui ceea ce crezi.
Povestea cu țiganii rămâne o poveste: o versiune vehiculată printre creștini, care eventual se poate verifica. În caz că e corectă, ea în sine nu-i aduce nici o atingere memoriei lui N.G., ba dimpotrivă. Nu văd de ce o cotezi ca răutăcioasă, cu litere mari.
Nu-l defăimăm pe N.G., deoarece ca preot a făcut multe lucruri bune. Încercăm însă să-l scoatem de sub o aureolă nemeritată pe care i-o atribuie unii, în încercarea lor instinctivă de a construi o nouă sectă: secta gabrieliților. Deja își spun cu emfază: "noi suntem ucenicii părintelui, iar părintele era un sfânt. Deci... deci...cine citește, să înțeleagă". De asemenea, nu putem trece cu vederea că în slujirea lui a introdus inovații personale, aducând deformări inadmisibile Sfintei Tradiții. La acest aspect punctual, N.G. era - din păcate - eretic.
Și Arie era un creștin înfocat - dar a mai făcut și greșeli - ca tot omul.
Așa că... ce-i al lui, e al lui, adică e pus deoparte. Iar ce de la Cel Rău, trebuie pus deoparte. Fără regrete, fără compromisuri.
Asta a făcut părintele Iustin, și bine a făcut.
Nu vă luați după vrăjitoare că s-a pus ea să facă „ordine” ca la ghestapo, dar e slujitoarea celor doi șerpi pe care i-a înghițit toiagul lui Moise înaintea lui faraon.

Preotul Gabriel, n-are nimic în comun cu Arie sau cu erezia sau cu vre-o greșeală... ci vrăjitoarea asta toarnă la minciuni după popriul minteres vrăjitoricesc al lui nenia și atnti grijania... cine sunt ei? Cei ce s-au înscăunat la loc sfânt furând locul și pământul lui Dumnezeu. Și iată cu vrăjitoarea înspinate vă învață ele pe cine trebuie voi să credeți... sunt niște mitomane pline de minteresul vrăjitoriei și fățărniciei și fermecătrufiei...

Să nu credeți o iotă din desfrânările acestor „apărătoareoare” mincinoase aduse la ospispețețețapului care mint cu minteres îndărătnic și lansează și intrețin zvonuri mincinoase la nesfârșit ca să-și credibilizeze nenia autoînscăunarea... peste cele ale Lui Dumnezeu și peste oameni.

Priviți-le pe „înțețelepte” așa cum merită, exact ca pe niște scorpii pline de otravă care abea așteaptă să vă ispitească și să vă lăsați înjectați cu slănină plină de veninălucifariferitrădare.

Last edited by vsovivi; 04.08.2010 at 08:55:28.
Reply With Quote