View Single Post
  #17  
Vechi 04.08.2010, 20:40:43
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Se pare ca vremurile satanei sunt apropiate, stiu, unii vor spune ca nu, altii, nu vor spune nimic, altii, vor zambi ironic, dar, sa presupunem ca asa este...Sa presupunem ca, de azi in doi ani, veti fi nevoiti sa alegeti...sa alegeti intre Dumnezeu si satan, unii dintre voi "avand" in spate, soti ori/si copii, altii parinti, altii prieteni dragi, toti slabiti si flamanzi, pribegi si/ori speriati...ei bine, va intreb : ce veti face, cum veti alege, si mai ales, ce veti alege ?
Voi alege exact cum ma va lumina Dumnezeu in acel moment...dar n-am inteles ce sa aleg? tu crezi ca vei mai avea timp sa alegi atunci daca n-ai facut-o pana acum?

Si...meditand la intrebarea ta mi-am adus aminte de un cuvant al pr. Constantin Coman, profesor de NT la Fac. de Teologie din Buc...
Parintele este un aparator al casatoriei si un familist convins. In cadrul unei conferinte despre casatorie, pe care parintele a tinut-o, la un moment dat a zis ca isi iubeste sotia foarte mult si "daca la dreapta judecata Dumnezeu ii va spune ca el va merge in rai si sotia lui in iad, el va refuza raiul".
M-a impresionat enorm.

Acum ca sa intelegeti esenta acestor spuse trebuie sa stiti ce este Taina Cununiei si ce se intampla acolo. Printre altele pr. Staniloaie spune ca femeia este data in grija barbatului ei, iar pentru barbat devine o datorie sa fie sprijin neconditionat sotiei lui...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote